czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Zastrzyk finansowy dla podkarpackich samorządów

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzięki dofinansowaniu w wysokości 2 mld 87 mln zł podkarpackie samorządy otrzymają środki pieniężne na rozbudowę wodociągów, termomodernizację, dróg, szkół żłobków. To tylko niektóre z zadań na jakie przeznaczone zostaną środki z Programu Inwestycji Strategicznych.

  Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To Program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu. Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

  W ramach pierwszego naboru dofinansowanie dla samorządów z regionu wyniosło 1 mld 754 mln zł. Samorządy wnioskowały o środki, m.in. na poprawę bezpieczeństwa i dostępności poprzez remonty i budowę nowych dróg. W kolejnej edycji do województwa podkarpackiego popłynęło wsparcie w wysokości 2 mld 87 mln zł. To o 333 miliony więcej niż w ramach pierwszego naboru. Te środki trafią do samorządów na realizację 341 inwestycji.

  „Dla wszystkich gmin, miast, miejscowości, powiatów i wiosek Program Inwestycji Strategicznych ma stworzyć nowe perspektywy cywilizacyjne, w których Polska będzie w stanie konkurować z największymi i będzie dumą dla wszystkich mieszkańców” – powiedział premier Mateusz Morawiecki

  Wsparcie polskiego rządu to nie tylko spektakularne projekty jak Via Carpatia. To także niewielkie, ale bardzo ważne zadania – strategiczne z punktu widzenia społeczności lokalnej. O tym jak działa Program Inwestycji Strategicznych doskonale widać na przykładzie właśnie wsparcia takich inicjatyw jak „Wisłokostrada” w Rzeszowie czy budowa sali gimnastycznej w Rzepedzi. W ramach Programu środki trafiają blisko ludzi, do samorządów, poprawiając jakość naszego życia.”

  „Są jeszcze gminy na terenie województwa podkarpackiego, które nie miały dotychczas tych podstawowych, tak ważnych dla mieszkańców inwestycji. Przypomnę tylko, w powiecie brzozowskim gmina Dydnia przystępuje do realizacji pierwszego etapu inwestycji związanych z budową wodociągów.” – powiedziała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart

  Miasto Rzeszów zyskuje finasowanie strategicznej inwestycji w centrum miasta. To wyczekiwana od lat przez mieszkańców Rzeszowa „Wisłokostrada” czyli odcinek drogi pomiędzy al. Tadeusza Rejtana a ul. Generała Stanisława Maczka.

  Bardzo się cieszymy, że z faktu, że nasza stolica oraz społeczność Rzeszowa zyskuje szansę na sfinansowanie bardzo ważnego, strategicznego połączenia komunikacyjnego, które uzupełni układ komunikacyjny po wschodniej stronie Miasta.: – mówił w trakcie konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  Do samorządów powiatu rzeszowskiego popłynie wsparcie w wysokości ponad 155 mln zł. To między innymi budowa przedszkola w Hyżnem za blisko 5 mln zł. Dużą inwestycję będzie realizować gmina Dynów, w Bachórzu powstanie oczyszczalnia ścieków z dofinansowaniem wynoszącym ponad 13 mln zł.

  Cel Programu Inwestycji Strategicznych:

  • pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego
  • rozwój lokalnej przedsiębiorczości
  • poprawa warunków życia obywateli
  • powstanie nowych miejsc pracy
  • wsparcie zrównoważonego rozwoju
  • efektywne zaangażowanie sektora finansowego

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com