środa, 26 czerwca, 2024
+

  Murale wspierające pacjentów w Podkarpackim Centrum Onkologii

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dwa murale powstały w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Mają dawać nadzieję i motywację do walki z nowotworem dla pacjentów.

  Psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w porcesie leczenia onkologicznego mówi Anna Nowakowska założycielka Sanitas, która jest odpowiedzialna za proces twórczy powstałych malowideł.

  Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, efektywniej, jest bezcenny. Chcieliśmy podarować pacjentom piękne obrazy, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich nastrój i odsunąć myśli od choroby. Wiem, że chorzy mają tu najlepszą opiekę lekarską, my natomiast pomagamy ich psychice; te murale mają dawać nadzieję i siłę w walce z chorobą nowotworową.

  Myślą przewodnią murali są dwa cytaty, które zostały wkomponowane w grafikę: „Daj sobie czas” i „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… nigdy nie trać światła nadziei”. – Wydźwięk tych aforyzmów jest podobny, uważa Nowakowska. – Zdiagnozowany nowotwór, nie powinien powodować rezygnacji z marzeń.. W zależności od kondycji psychofizycznej, każdy chory powinien dążyć do nawet najdrobniejszych celów. To naprawdę pomaga w walce z nowotworem; patrzenie w przyszłość z optymizmem i wiara, że szare dni, trudne momenty, kiedyś zniknął.

  Autorem murali jest krakowski artysta-malarz, Marcin Andruszkiewicz AISME. Większy
  z nich ma wymiary 5,2 m x 3,05 m, a mniejszy 3,46 m x 3,05 m. Prace nad przygotowaniem ścian były realizowane popołudniami, a samo malowanie odbyło się w weekend. Zużyto 50 puszek farb w sprayu różnego koloru i 4 litry farby na pokrycie tła

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com