niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Do pracy na Podkarpaciu przyjeżdżają z całego świata. Pracują u nas obywatele Australii, Tajlandii, Meksyku i Egiptu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jak podaje ZUS, w województwie podkarpackim zgłoszonych do ubezpieczenia  emerytalnego i rentowego zgłoszonych jest 15 tys. osób z zagranicznym paszportem. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Litwy, Gruzji, Rosji, Włoch, Turcji, i Słowacji, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii.

  To dane z końca grudnia 2021 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można,
  że w naszym województwie w ciągu roku przybyło 2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób).

  Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

  Z 14956 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 12191 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 326 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

  Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 392, Rumunii – 308, Litwy – 229, Gruzji – 144, Rosji – 135, Włoch – 87, Turcji – 79, Słowacji – 78.

  Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Australii, Tajlandii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Indonezji czy Egiptu.

  – Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. W większości, bo aż w 80 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat

  – wskazuje podkarpacki rzecznik ZUS – Wojciech Dyląg.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com