środa, 28 lutego, 2024
+

  Pieniądze trafią do trzech szkół podstawowych w Rzeszowie na pomoc niepełnosprawnym uczniom

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trzy szkoły podstawowe z Rzeszowa wezmą udział w ogólnopolskim projekcie, którego celem jest opracowanie modelu szkoły dostępnej i przyjaznej niepełnosprawnym uczniom. Realizacja inwestycji w szkołach rozpocznie się już w tym roku.

  fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  Do projektu zgłoszone zostały trzy podstawówki z Rzeszowa: nr 16 oraz nr 22 i 30, które dodatkowo prowadzą oddziały integracyjne. Jest to odpowiedź na potrzeby rosnącej liczby dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

  Projekt polega na opracowaniu ,,Modelu Dostępnej Szkoły” a jego głównym celem jest eliminowanie barier w dostępności funkcjonowania szkół podstawowych w wielu obszarach. Za pieniądze z projektu zostaną odnowione sale lekcyjne i toalety, powstaną pochylnie dla wózków, oraz zakupione zostaną krzesła i stoły przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz zaplanowanych remonetów realizowane będą także zakupy pomocy dydaktycznych i szkolenia dla kadry pedagogicznej. 

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zwróciła uwagę na inny, ważny aspekt realizacji projektu:

  Program Dostępność Plus to nie tylko budowa wind, zakupy schodołazów, niskopodłogowych autobusów czy przebudowa budynków i usuwanie barier architektonicznych. Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka, dlatego chcemy także zmieniać myślenie o osobach z niepełnosprawnościami. Szkolimy, zatrudniamy w administracji osoby, które będą wiedziały, jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami załatwiać sprawy, czy jak weryfikować kwestie dostępności w obiektach. Ta świadomość często jest ważniejsza, niż usunięcie samej bariery do budynku. Najważniejsze jest podejście do osób potrzebujących

  Umowa na realizację projektu została podpisana w środę przez prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka w siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.. Projekt o wartości ponad 1,45 mln zł jest finansowany z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Poza Rzeszowem, umowy podpisały także powiat Lubaczowski i przedstawiciele miasta i gminy Leska. Łącznie na podkarpaciu podpisano 14 takich umów.

  Źródło: Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com