19 C
Rzeszów
poniedziałek, 16 maja, 2022
+

    Wystartowały pierwsze warsztaty Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie oraz Mielcu

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W ubiegłą sobotę wystartowały pierwsze warsztaty stacjonarne w Mielcu oraz online w Rzeszowie w ramach zajęć na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym, organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

    W ubiegłą sobotę – 20 listopada wystartowały pierwsze warsztaty stacjonarne w Mielcu oraz online w Rzeszowie. Ponieważ zeszłoroczna forma warsztatów na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym online cieszyła się dużym zainteresowaniem, a równocześnie pojawiały się pytania o powrót zajęć do formy tradycyjnej, Fundacja postanowiła zachować dla warsztatów obydwie formy zajęć (w zależności od miasta).

    fot. materiały prasowe

    Ponieważ w Mielcu był to powrót to zajęć w formie tradycyjnej, uczestnicy otrzymali specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Natomiast uczestnicy warsztatów online w Rzeszowie, z racji formy zdalnej otrzymali zestawy materiałów niezbędnych do równoczesnego eksperymentowania z prowadzącym podczas zajęć, a także dodatkowe gadżety pamiątkowe DUT.    

    Temat pierwszych warsztatów w Mielcu dotyczył DNA czyli kwasu deoksyrybonukleinowego. Pojęcie to stało się obecnie tematem niemal wszechobecnym, będącym podstawą do zrozumienia kwestii tak znaczących, jak pochodzenie naszych cech, niektórych chorób, GMO, a nawet najnowszych typów szczepionek. Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej, kilkukrotnie zobaczyli go na własne oczy!

    fot. materiały prasowe

    Z kolei warsztaty online dla DUT w Rzeszowie odbyły się pod nazwą „Ruchome obrazy”. Naukowcy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prowadzili interdyscyplinarny warsztat, który umożliwił spotkanie uczestników z kinem od strony kulis. Podczas tego spotkania uczestnicy sami stworzą animację. Warsztat miał na celu przybliżenie w atrakcyjny sposób zagadnień teoretycznych (optyka, widzenie) i praktycznych (technika, sztuka) związanych z tworzeniem klasycznej poklatkowej animacji. Dzięki wykonywanym doświadczeniom uczestnicy dowiedzieli się, jak to się dzieje, że nałożenie na siebie kilku obrazów daje efekt ruchu. Uczestnicy zetknęli się z różnorodnymi formami i technikami animacji klasycznej – dzięki czemu zbudowali własne urządzenie i mogli przekonać się jak w najprostszy sposób wprawić obraz w ruch.

    fot. materiały prasowe

    W każdej z powyższych Filii DUT zaplanowano również kolejne warsztaty, które dotyczyć będą różnych dziedzin. Na uczestników zajęć w Mielcu czeka jeszcze odkrywanie sekretów świata owadów zapylających, natomiast studenci zajęć zdalnych dowiedzą się jak funkcjonuje układ pokarmowy, zbudują prototyp własnego samochodu czy poczują się jak w prawdziwym laboratorium wykonując eksperymenty chemiczne.

    Partnerem Strategicznym Filii DUT w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

    fot. materiały prasowe

    Partnerem strategicznym projektu w Rzeszowie (uczestnicy z całego Podkarpacia) jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 roku projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -