9,9 C
Rzeszów
sobota, 1 kwietnia, 2023
+

  Wystartowały pierwsze warsztaty Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie oraz Mielcu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ubiegłą sobotę wystartowały pierwsze warsztaty stacjonarne w Mielcu oraz online w Rzeszowie w ramach zajęć na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym, organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

  W ubiegłą sobotę – 20 listopada wystartowały pierwsze warsztaty stacjonarne w Mielcu oraz online w Rzeszowie. Ponieważ zeszłoroczna forma warsztatów na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym online cieszyła się dużym zainteresowaniem, a równocześnie pojawiały się pytania o powrót zajęć do formy tradycyjnej, Fundacja postanowiła zachować dla warsztatów obydwie formy zajęć (w zależności od miasta).

  fot. materiały prasowe

  Ponieważ w Mielcu był to powrót to zajęć w formie tradycyjnej, uczestnicy otrzymali specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Natomiast uczestnicy warsztatów online w Rzeszowie, z racji formy zdalnej otrzymali zestawy materiałów niezbędnych do równoczesnego eksperymentowania z prowadzącym podczas zajęć, a także dodatkowe gadżety pamiątkowe DUT.    

  Temat pierwszych warsztatów w Mielcu dotyczył DNA czyli kwasu deoksyrybonukleinowego. Pojęcie to stało się obecnie tematem niemal wszechobecnym, będącym podstawą do zrozumienia kwestii tak znaczących, jak pochodzenie naszych cech, niektórych chorób, GMO, a nawet najnowszych typów szczepionek. Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej, kilkukrotnie zobaczyli go na własne oczy!

  fot. materiały prasowe

  Z kolei warsztaty online dla DUT w Rzeszowie odbyły się pod nazwą „Ruchome obrazy”. Naukowcy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prowadzili interdyscyplinarny warsztat, który umożliwił spotkanie uczestników z kinem od strony kulis. Podczas tego spotkania uczestnicy sami stworzą animację. Warsztat miał na celu przybliżenie w atrakcyjny sposób zagadnień teoretycznych (optyka, widzenie) i praktycznych (technika, sztuka) związanych z tworzeniem klasycznej poklatkowej animacji. Dzięki wykonywanym doświadczeniom uczestnicy dowiedzieli się, jak to się dzieje, że nałożenie na siebie kilku obrazów daje efekt ruchu. Uczestnicy zetknęli się z różnorodnymi formami i technikami animacji klasycznej – dzięki czemu zbudowali własne urządzenie i mogli przekonać się jak w najprostszy sposób wprawić obraz w ruch.

  fot. materiały prasowe

  W każdej z powyższych Filii DUT zaplanowano również kolejne warsztaty, które dotyczyć będą różnych dziedzin. Na uczestników zajęć w Mielcu czeka jeszcze odkrywanie sekretów świata owadów zapylających, natomiast studenci zajęć zdalnych dowiedzą się jak funkcjonuje układ pokarmowy, zbudują prototyp własnego samochodu czy poczują się jak w prawdziwym laboratorium wykonując eksperymenty chemiczne.

  Partnerem Strategicznym Filii DUT w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

  fot. materiały prasowe

  Partnerem strategicznym projektu w Rzeszowie (uczestnicy z całego Podkarpacia) jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 roku projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com