piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Grant naukowy dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Polecamy

    Redakcja
    Redakcja
    Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
    - Reklama -

    Uniwersytet Rzeszowski otrzymał kwotę 9 860 039,10 na projekt „Cytyzyna w leczeniu uzależnienia od elektronicznych papierosów: randomizowane placebo-kontrolowane badanie”.

    Projekt ten zajął pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w dziedzinie psychiatrii i neurologii. Nagrodę z Agencji otrzymało 10 projektów, a łączona kwota dotacji na wszystkie badania to prawie 87 mln złotych. Nabór na badania trwał od 5 maja do 30 czerwca 2021. Do konkursu wpłynęło 27 wniosków. Agencja zaopiniowała 26, z czego 10 projektów otrzymało grant.

    Badanie, które przeprowadził Zespół ma skupić się na uzależnieniach od elektronicznych papierosów. Jak zauważono w ostatnich latach wzrosła liczba osób, która używa e-papierosów. Powoduje to uzależnienie, widać, że coraz więcej osób sięga po tego typu używkę. Młodym ludziom coraz trudniej walczyć jest z nałogiem.

    Kierownikiem badania jest prof. Dr. Hab.n.med. Piotr Tutka. Badanie będzie realizowane przez Zespół Badawczy z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych. Zespół prof. Tutki będzie prowadził badania kliniczne, których celem ma być opracowanie leczenia farmakologicznego uzależnienia od e-papierosów i tradycyjnych papierosów. Jeśli wszystko zakończy się sukcesem będzie to pierwszy tego typu lek na skalę światową, który pomoże w walce z uzależnieniem od e-papierosów i zwykłych papierosów.

    Z badań przeprowadzonych w 2020 roku wynika, że co czwarty nastolatek sięga po e-papierosy. Badania wskazują, że coraz więcej młodych osób w wieku 16-17 lat sięga po e-papierosy. Według badania Instytutu Badań Pollster 34 procent młodych e-palaczy (w wieku 16-17 lat) pali od ponad roku, 31 procent – od dwóch do pięciu lat, a 4 procent ponad 5 lat.

    Dla wielu osób e-papierosy to odprężenie. Co gorsza według badań Instytutu aż 72 procent osób poniżej 20 roku życia deklaruje, że pali regularnie. Niemalże wszyscy badani – 93 procent – uważają, że ogólnie palenie uzależnia, ale tylko 75 procent ma takie przekonanie wobec e-papierosów- czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

    Na podstawie tych danych można wnioskować, że badanie zespołu prof. Tutki jest bardzo ważne, bo pozwoli walczyć ze zgubnymi nałogami, które powodują wiele chorób, w tym rak płuc.

    Foto: Uniwersytet Rzeszowski

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com