23,2 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Spotkanie wojewody z samorządowcami ws. ochrony środowiska

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś odbyło się spotkanie wojewody podkarpackiej Ewy Leniart z samorządowcami na temat ochrony środowiska i bioróżnorodności. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych.

  Spotkanie to odbyło się z inicjatywy wojewody. Konferencję prasową poświęcono m.in. statystyce szkód, jakie zostały wyrządzone przez zwierzęta łowne.

  – W 2010 r. wysokość odszkodowań wypłaconych z budżetu państwa na skutek tych szkód wyniosła 30 290 zł. W 2015 r. wypłacono już 1 mln 870 tys. zł. W 2020 r. kwota odszkodowań wyniosła 3 mln 267 tys. zł. W roku bieżącym, wypłacono dotychczas 1 mln 958 tys. zł.- podkreśliła wojewoda.

  Wojewoda wyraziła niepokój w sprawie tendencji wzrostowej wypłacanych odszkodowań. Samorządowcom przypomniała również o aktualnych uwarunkowaniach prawnych i obowiązkach samorządów w tym zakresie.

  Dyrektor RDOŚ Wojciech Wdowik poinformował, o tym jakie zadania w związku z bezpieczeństwem gospodarstw wykonuje WIOŚ:

  – Kupujemy elektryczne pastuchy, elektryczne siatki oraz fladry, które przekazujemy rolnikom, aby minimalizować negatywne skutki aktywności zwierząt – mówił dyr. Wdowik.

  W trakcie spotkania z samorządowcami starano się także przypomnieć o procedurze postępowania w  przypadku kontaktu z wilkiem lub niedźwiedziem:
  http://rzeszow.rdos.gov.pl/wilk-lub-niedzwiedz-pod-domem-co-robic

  Jan Mazur z-ca dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mówił o problemach zdrowotnych populacji żubra, który występuje głównie w południowej części województwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -