12,7 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Zmarł Stanisław Skiba – były trener m.in. Stali Rzeszów oraz Resovii Rzeszów

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W wieku 76 lat po długiej walce z chorobą zmarł Stanisław Skiba. Pełnił rolę trenera m.in. Stali Rzeszów, Resovii, Zelmeru Rzeszów oraz Izolatora Boguchwała.

  Odszedł Stanisław Skiba, który zapisał się w sercach rzeszowskich zawodników piłki nożnej przede wszystkim w roli trenera. Całe swoje życie związany był ze sportem. Wychowawca dzieci i młodzieży , współtwórca rozwoju wielu talentów piłkarskich. Oprócz roli rodzica , dziadka , piłka nożna była jego drugim życiem.

  Urodził się 14 marca 1945 roku. Bogatą karierę piłkarską rozpoczynał w Stali Rzeszów pod okiem trenera Tadeusza Hogendorfa. W wieku 19 lat rozpoczął 10 – letnią współpracę z klubem jako stały filar drużyny z Hetmańskiej. W czasie swojego rozwoju został zauważony nie tylko przez trenerów klubowych. Był czterokrotnym reprezentantem kadry młodzieżowej Polski oraz rozegrał trzy mecze w kadrze juniorów.

  Na początku lat 90 doprowadził Stal Rzeszów do szansy na awans i powrót do I ligi (ówczesnej ekstraklasy). Niestety w ostaniej kolejce po zwycięskim meczu z Siarką Tarnobrzeg dotarła informacja o do dziś uznawanym za kontrowersyjny wyniku meczu Resovii z Jagielonią Bialystok (przegrana Resovii), który to odebrał Stali możliwość awansu.

  Pierwszą swoją bramkę zdobył 02.06.1968 r. w pojedynku Stali Rzeszów z Wisłą Kraków, z rzutu wolnego już w 4 minucie. (1 -1)

  źródło: materiały prasowe

  Jako jeden z najlepszych stoperów Stali Rzeszów w tym polskiej ligi, powstrzymywał ataki między innymi Włodziemierza Lubańskiego w meczach z Górnikiem Zabrze. Z kolei mecze dla rzeszowskich „biało-niebieskich” w I lidze rozgrywał ze zdobywcą historycznego gola na Wembley Janem Domarskim.

  Swoje życie zawodowe na stałe związał z piłką nożną. Został trenerem drużyn : Zelmer , Stal Rzeszów, Resovii. Trenował również drużyny IV ligi jak Lechia Sędziszów Małopolski, Brzozovia Brzozów czy też Izolator Boguchwała.

  Resovię Rzeszów trenował w sezonach 95/96, przełom sezonów 96/97 i 97/98, 99/00 (awans do III ligi) i 00/01.

  Dziś we wspomnieniach wielu zawodników, trenerów, działaczy pozostaje nieocenionym wychowawcą nie tylko talentu sportowego ale i zasad życiowych, prowadzenia życia sportowego również poza boiskiem. Pozycja obrońcy w drużynie oddaje charakter jego osobowości. Rozegrał 184 mecze w Stali Rzeszów gdzie zdobył dwa gole. W opinii swoich wychowanków był dobrym trenerem, uczył dyscypliny i konsekwencji. Jego doświadczenie przekładał na swoich podopiecznych niezależnie od tego jakie rzeszowskie barwy reprezentowali.

  Stanisław Skiba pozostawia za sobą nie tylko cierpiąca w bólu rodzinę, gdzie jako wspaniały ojciec czy dziadek wpajał sportowe zasady. Stanisław Skiba ma ogromny wpływ na rozwój podkarpackiej piłki nożnej , na postawy sportowe talentów wśród dzieci i młodzieży jak również w grupach seniorów.

  Stanisław Skiba pozostanie na zawsze w pamięci świata rzeszowskiej , podkarpackiej oraz polskiej piłki nożnej. Data pogrzebu zostanie podana w poniedziałek.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -