11 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Zainaugurowano akcję CM Medyk #dajemyserce. W Rzeszowie pojawią się dodatkowe defibrylatory

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś w Kompleksie OSTOYA w Jasionce miała miejsce inauguracja akcji #dajemyserce. W ramach akcji na terenie miasta ma pojawić się ponad 400 nowych defibrylatorów AED. Powstanie również aplikacja na telefon lokalizująca ich położenie.

  Podczas konferencji cel oraz główne założenia akcji zaprezentował Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK. Organizatorzy zapowiedzieli też organizację setek szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi miejskich defibrylatorów.

  Zainaugurowana końcem lipca kampania będzie przeprowadzona pod hasłem „Bezpieczne miasto tworzyMY sami”. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców – szczególnie w aspekcie profilaktyki krążeniowo-oddechowej. Zgodnie z szacunkami aktualnie na terenie miasta znajduje się ok. 200 defibrylatorów AED. Według założeń kampanii w przyszłości ma ich być docelowo ponad 600. Dodatkowe urządzenia pojawią się m.in. na przystankach, w autobusach, budynkach użyteczności publicznej czy parkach.

  fot. materiały prasowe CM Medyk

  – Jestem przekonany, że powszechny dostęp do AED oraz ich odpowiednie umiejscowienie i oznakowanie zachęcą mieszkańców do korzystania z nich w razie potrzeby, a co za tym idzie – wpłyną na szybkość i skuteczność udzielania pierwszej pomocy

  mówił Stanisław Mazur, Prezes CM MEDYK.

  – W ramach naszej akcji będziemy m.in. zachęcać do tego, aby tego typu urządzenia coraz częściej pojawiały się w przestrzeni publicznej czy nawet w domach

  – dodał.

  Prezydent Konrad Fijołek zadeklarował, że Miasto Rzeszów, jako partner akcji, będzie intensywnie zaangażowane w jej realizację na poziomie organizacyjnym. Podkreślił także, że projekty związane z bezpieczeństwem rzeszowian są jednymi z priorytetowych dla miasta.

  fot. materiały prasowe CM Medyk

  Organizatorzy zapowiedzieli również szereg szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi przenośnych defibrylatorów. Miasto Rzeszów ma już 667 lat i właśnie tyle zajęć instruktażowych odbędzie się na jego terenie. Przedstawicieli Centrum Medycznego MEDYK dzielących się swoją wiedzą będzie można spotkać w urzędach, instytucjach, firmach, szkołach, uczelniach i w plenerze, a także na szkoleniach organizowanych podczas wydarzeń związanych z akcją.

  Akcja #dajemyserce ma się też skupić na profilaktyce prozdrowotnej mieszkańców Rzeszowa i całego Podkarpacia. Jednym z nich będzie program Profilaktyka 40 PLUS, w ramach którego będzie można skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Realizowany jest już projekt Zdrowy i świadomy senior w mieście, zakładający informatyzację medyczną seniorów czyli oswojenie ich z tymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają na celu usprawnienie kontaktu z placówkami medycznymi czy ułatwienia wykonywania badań. Do tej pory przeszkolonych zostało 4500 osób w wieku 55+.

  fot. materiały prasowe CM Medyk

  W trakcie wydarzenia Hanna Wojciechowska, prezes firmy Schiller zaprezentowała czym są defibrylatory AED, jak działają, dlaczego są tak skuteczne i kto może ich używać. Przez cały czas trwania spotkania, każdy mógł samodzielnie użyć AED dzięki specjalnym treningowym urządzeniom. Agnieszka Gocek, ratownik medyczny i kierownik działu promocji CM MEDYK przedstawiła wstępny projekt aplikacji wspierającej założenia akcji. Znajdująca się w niej mapa AED będzie miała za zadanie ułatwić w razie potrzeby, zlokalizowanie najbliższego urządzenia. Z poziomu aplikacji będzie również dostępna opcja dodania lokalizacji defibrylatora, który nie znajduje się jeszcze w systemie, a także część edukacyjna, z której będzie się można dowiedzieć m. in. jak korzystać z takiego urządzenia. Aplikacja ma też informować o wydarzeniach prozdrowotnych oraz dostępnych programach profilaktycznych dostosowanych do wieku i płci.

  fot. materiały prasowe CM Medyk

  Akcja stanowi kontynuację kampanii o tej samej nazwie zrealizowanej w zeszłym roku, a jej zwieńczeniem będzie XXI edycja Dnia Serca, która w tym roku po raz pierwszy odbędzie się na rzeszowskich bulwarach. Organizatorem akcji #dajemyserce jest Centrum Medyczne MEDYK, a Partnerami: Urząd Miasta Rzeszów, Fundacja Medyk dla Zdrowia, Stowarzyszenie Podkarpacki Klaster Zdrowia i Profilaktyki, Polska Rada Resuscytacji, Schiller, Urban Lab Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -