czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Czy kredyty będą tańsze? Nowy projekt ustawy rządu

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że konsumenci nie mogą płacić tak dużo za pożyczanie pieniędzy, jak płacą obecnie. Z tego powodu rząd ma zająć się projektem nowelizacji. W związku z tym wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł stworzył projekt ustawy wprowadzający ograniczenia.

  Dotychczas limity dla tych opłat m.in. prowizje przewidywała tarcza antykryzysowa. Przestały jednak obowiązywać z końcem czerwca. Od lipca wróciły stare przepisy. Z wyliczeń Expandera wynika, że w związku z tym koszty „łatwych kredytów” mogły wzrosnąć nawet trzykrotnie.

  „DO 30 CZERWCA 2021 R., ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA, OBOWIĄZYWAŁY ODPOWIEDNIE REGUŁY POŻYCZANIA PIENIĘDZY. REGULACJE TE NIESTETY JUŻ WYGASŁY. NALEŻY JE JAK NAJSZYBCIEJ PRZYWRÓCIĆ”

  -tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

  „W tych trudnych czasach związanych z pandemią Covid-19 należy niezwłocznie zapewnić pełną ochronę prawną wszystkim pożyczkobiorcom, która umożliwi realne przeciwdziałanie nadużyciom względem konsumentów przez instytucje pożyczkowe”

  – dodał Marcin Warchoł.

  Oznacza to, że przy pożyczce udzielonej na dłużej niż 30 dni klient mógłby ponieść maksymalnie 15 proc. kosztów. Poziom ten mógłby wzrosnąć o 6 pkt proc. za każdy rok trwania pożyczki. Oznacza to, że przy rocznym zobowiązaniu byłoby to nie więcej niż 21 proc. wartości pożyczonych pieniędzy.

  Pozaodsetkowe koszty pożyczki udzielonej na krócej niż miesiąc nie mogłyby wynieść więcej niż 5 proc. jej wartości.

  Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę poprosił już Łukasza Schreibera, odpowiadającego za przygotowywanie legislacyjnych prac rządu, o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy w tej sprawie.

  archiwum FB Marcin Warchoł

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com