1 C
Rzeszów
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
+

  Pan Henryk Marszał z Podkarpacia został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Henryk Marszał został laureatem tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga, za zasługi dla kultury ludowej. Pochodzi z Przewrotnego, z pogranicza Lasowiaków i Rzeszowiaków w województwie podkarpackim.

  Henryk Marszał to skrzypek, trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, który przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom. Jest jednym z najstarszych, ostatnich czynnych muzykantów ludowych działających na obszarze Rzeszowiaków i Lasowiaków.

  To artysta wielokrotnie nagradzany na rozmaitych konkursach i festiwalach, zarówno jako solista jak i z kapelą. Jak mówi od najmłodszych lat podobała mu się gra na skrzypcach. Mając 10 lat stworzył samodzielnie pierwszy instrument wykorzystując deski i pozostawione w polach przez radzieckie wojska kable telefoniczne oraz łozę i końskie włosie. Rodzice, gdy zobaczyli upór Henryka, zapał do gry i coraz lepsze wykonania rozmaitych, zasłyszanych gdzieś melodii, kupili mu pierwsze prawdziwe skrzypce. Miał wówczas 14 lat. Przez krótki czas pobierał nauki od doświadczonych muzyków. W 1954 r. Pan Henryk założył własny zespół muzyczny „Marszały”.

  Yt: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

  Za swą działalność artystyczną Henryk Marszał został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2004 r., a w 2013 r. uhonorowany Nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com