28,5 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  W Rzeszowie na osiedlu Pobitno powstanie kolejny zbiornik magazynujący wodę dostępny dla wszystkich mieszkańców

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie na osiedlu Pobitno powstanie nowy zbiornik o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie będzie tam magazynować zapasy wody pitnej. Zbiornik będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

  Wizualizacja budowanego zbiornika wody przy ul. Morgowej

  Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Zbiornik, który powstaje przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno będzie miał 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. – I będzie w nim magazynowany zapas wody pitnej.

  Obecnie MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku nowego zbiornika pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych.

  Rzeszów korzysta z ujęcia wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. metrów sześciennych na dobę. Zapotrzebowanie na wodę pitną w Rzeszowie jest szacowane na około 30 tys. metrów sześciennych na dobę.

  „Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm”

  – opowiada Grzegorz Liszcz.

  Nowy zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno – dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.


  Obiekt będzie połączony także z siecią kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w ulicy Kurpiowskiej oraz al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. To zapewni nie tylko odprowadzanie wody deszczowej, ale także – przypadku awarii – umożliwi spuszczenie wody ze zbiorników.

  Zbiornik i jego cała infrastruktura będą podłączone do sieci gazowej oraz oczywiście oświetlone i skomunikowane. Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej.

  „Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 25,76 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Oczywiście także odpowiednie okablowanie i system zarządzania energią”

  – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

  Prace przy budowie nowego zbiornika już się rozpoczęły, a zakończenie jest planowane na 19 sierpnia 2022 roku.

  Źródło informacji: https://www.erzeszow.pl.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -