2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wypowiedziała się o aktualnej sytuacji epidemicznej podczas zdalnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

  Z powodu narastającej fali zachorowań na Covid-19 sytuacja w regionie jest poważna. Jeśli chodzi o aktywnie chorych, przekroczyliśmy w tym momencie liczbę 14 tys. Średnio ok. 15 proc. wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby, co oznacza, że w tej chwili w podkarpackich szpitalach przebywa 2009 osób, natomiast wsparcia respiratorowego wymaga 204 osoby. Przewidujemy, że liczba hospitalizacji zwiększy się w przyszłym tygodniu, co wiąże się z ogromnym obciążeniem dla placówek i personelu zaangażowanego w leczenie szpitalne.

  – powiedziała wojewoda, przypominając, że właśnie weszliśmy w ósmy tydzień tej fali zachorowań.

  Ewa Leniart zaznaczyła, że cały czas trwa doposażenie sprzętowe podmiotów leczniczych w związku ze zwiększoną liczbą łóżek przeznaczonych dla zakażonych pacjentów. Jest ono realizowane przez rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dostawy obejmują  m. in. kardiomonitory, respiratory oraz np. środki ochrony osobistej.

  Wojewoda mówiła również o wsparciu ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykonują w szpitalach m. in. czynności logistyczne po to, aby biały personel mógł całą uwagę skupić na leczeniu pacjentów.  

  Jedynym sposobem na zmniejszenie liczby zachorowań jest przecinanie wektora przekazu wirusa. Będzie to możliwe wówczas, jeżeli nastąpi przede wszystkim ograniczenie aktywności, stąd decyzje rządu dotyczące obostrzeń sanitarnych 

  – mówiła.  

  Głos zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przedstawił m. in. dane dotyczące współczynnika zapadalności, liczby przypadków aktywnych i ozdrowieńców, a także informacje o kwarantannie i wykonanych testach.

  W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli m.in. uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Podkarpackiego czy zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego  na lata 2021-2045.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com