środa, 7 czerwca, 2023
+

  Koło Naukowe ,,A-TO-MY” działa przy Szkole Podstawowej nr 1

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jak będzie wyglądać świat za kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Jak młodzieży wyobraża sobie rzeczywistość przyszłość naszego świata? Czym będziemy jeździć do pracy, szkoły, czy na zakupy? Na te i inne pytania szukają odpowiedzi członkowie Koła Naukowego „A-TO-MY”, które działa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie.

  Koło funkcjonuje w ramach projektu „Być jak Ignacy”. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki można przeczytać o projekcie: „Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej”. Koordynatorką tego projektu w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie jest nauczycielka chemii i biologii Pani mgr Sylwia Ziemiańska.

  – Koło ma za sobą już dwa etapy: Energię i Ekologię.Teraz jesteśmy w trakcie realizacji trzeciego etapu, jakim jest Transport

  – opowiada koordynatorka mgr Sylwia Ziemiańska.

  Na spotkaniach młodzież omawia takie tematy, jak sposoby zasilania samochodów, analizuje miasta nazwane mianem „Smart City”, czy zastanawia się nad przyszłością transportu, takiego, który byłby zgodny z zasadami przyrody i ekologii. W ramach działalności koła odbywają się też spotkania edukacyjne .

  Jedno z nich prowadził Pan Paweł Pasterz ze Stowarzyszenia Ars Scientii. Pan Paweł to znany popularyzator nauki, kolekcjoner i autor programu Radiolatorium. Tematem spotkania był TRANSPORT. Pan Paweł opowiedział o wielu ciekawych zagadnieniach m.in. o wynalazkach, które przyczyniły się do rozwoju transportu, o hyperloop’ie, czy pociągach na poduszce magnetycznej. Nawiązał do prędkości światła i załamywania przestrzeni. Zaprezentował członkom koła również swoją bogatą kolekcję samochodów. Młodzieży bardzo podobało się spotkanie z tak ciekawą osobą, która jeszcze ciekawiej opowiadała o zjawiskach fizycznych i technice.

  W ramach zadania dodatkowego, członkowie koła, musieli stworzyć poduszkowiec z balona, płyty CD i nakrętki. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Lecz przed członkami koła stoi jeszcze ważniejsze, podsumowujące zadanie – zbudowanie pojazdu przyszłości. Młodzi naukowcy jeszcze tworzą swoje projekty, lecz i one za niedługo ujrzą światło dzienne. Poprzez takie działania młodzież poznaje tajniki techniki, ekologii, czy działania świata.

  Zachęcamy do śledzenia social mediów Koła Naukowego „A-TO-MY”: https://www.facebook.com/sylwia.atomy.

  Autor: Kordian Kulczycki

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com