piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Rusza program profilaktyki nowotworów wątroby, wraz z nim kampania “Listy od W”

  Polecamy

  Natalia Daniło
  Natalia Daniło
  Dziennikarz - praktykantaka | Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny rozpoczyna akcję edukacyjno-informacyjną w ramach programu polityki zdrowotnej pod nazwą “Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby poprzez wczesne wykrywanie przewlekłych zakażeń HBV i HCV u dorosłych mieszkańców Polski”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

  Istotą programu jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej raka wątrobowokomórkowego a także czynników ryzyka zakażeń wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Jego realizacja pozwoli pacjentom na dostęp do bezpłatnych, szybkich badań przesiewowych w kierunku zakażeń HCV i HBV w wybranych placówkach POZ. Umożliwi to zwiększenie liczby wykrywanych przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C. Pacjenci z potwierdzonym dodatnim wynikiem badania przesiewowego zostaną pokierowania do dalszej specjalistycznej opieki medycznej. Będą mogli również liczyć na wsparcie ze strony koordynatora pacjenta.  Dla lekarzy program ten to możliwość do podniesienia swoich kwalifikacji w zakresie tej problematyki, za sprawą bezpłatnych certyfikowanych szkoleń e-learningowych.  

  Program jest realizowany na poziomie makroregionów: północnego i południowo-wschodniego. Będzie obejmował placówki podstawowej opieki zdrowotnej w województwach: pomorskim, warmińsko–mazurskim, kujawsko–pomorskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Na podkarpaciu w programie uczestniczą już placówki m.in. z Lubaczowa, Niska, Krasnego czy Miejsca Piastowego. Pełna lista dostępna jest na stronie www.watrobanieboli.pzh.gov.pl

  “Listy od W” to kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest wzmocnienie realizacji projektu. Wątroba to narząd, który nie boli, dlatego bezpośrednio nie daje on znać, że dzieje się coś złego. W kampanii spersonifikowana wątroba przypomina o sobie za pomocą listów, e-maili, wiadomości pozostawionych na automatycznej sekretarce. Lekceważenie wiadomości skutkuje poważnymi konsekwencjami. Przekaz powinien sprawić, że pomyślimy o zagrożeniach, które czasem nieświadomie ignorujemy, a które mają wpływ na stan naszej wątroby. Mogą nimi być: używki, niewłaściwa dieta, zabiegi, tatuaże czy piercing wykonywane w niesterylnych warunkach. W kampanii szczegółowo omówione zostaną zachowania pozwalające zredukować ryzyko narażenia na zakażenie.  

  Kampania “Listy od W” skierowana jest do ogółu społeczeństwa oraz lekarzy POZ i koordynatorów pacjenta. Realizatorzy programu liczą, że dzięki kampanii zwiększy się liczba osób, u których rozpoznano przewlekłe WZW B i/lub WZW C, a w konsekwencji zostanie wdrożone leczenie. Wykonywanie badań przesiewowych w kierunku HBV i HCV jest ważną profilaktyką, gdyż do dziś nie istnieje szczepionka przeciw WZW C. Przeciw WZW B szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 90. XX w., dlatego znaczna część społeczeństwa nie została nimi objęta.   

  Oficjalna strona kampanii: www.watrobanieboli.pzh.gov.pl 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com