piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Politechnika Rzeszowska zainicjowała starania o ustanowienie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza

    Polecamy

    Martyna Cios
    Martyna Cios
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą urodzin i sto czterdziestą rocznicą śmierci Ignacego Łukasiewicza Politechnika Rzeszowska postanowiła oddać hołd swojemu patronowi, jednemu z najwybitniejszych naukowców w Polsce, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju przemysłu naftowego.

    Senat Politechniki Rzeszowskiej na posiedzeniu 28 stycznia br. jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie poparcia działań w kierunku ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Senat w tej samej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza Orderem Orła Białego.

    Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 lub 23 marca 1822 r. w Zadusznikach w powiecie mieleckim, a zmarł 7 stycznia 1882 r. w Chorkówce w powiecie krośnieńskim. Ten wielki i światły Polak przez całe życie był związany z Podkarpaciem, położył nieocenione zasługi w jego rozwoju. Był działaczem niepodległościowym i społecznikiem, farmaceutą, konstruktorem pierwszej na świecie lampy naftowej, wybitnym przedsiębiorcą, twórcą jednej z najstarszych na świecie kopalni ropy naftowej, pionierem przemysłu naftowego w Europie. Z jego inicjatywy powstały jedne z najstarszych na świecie spółki i kopalnie ropy naftowej w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna. W 1854 r. założył jedną z najstarszych na świecie, pierwszą w Europie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna, która jest czynna do dzisiaj. W 1857 r. otworzył rafinerię w Klęczanach koło Nowego Sącza. Skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza lampa rozświetliła wystawę lwowskiej apteki, a 31 lipca 1853 r. przyjęto jako oficjalną datę narodzin przemysłu naftowego w świecie.

    źródło: materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej

    Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. W 1873 r. papież Pius IX za działalność charytatywną nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył go Orderem Św. Grzegorza. Pod koniec życia został wybrany do Sejmu Galicyjskiego. Był honorowym obywatelem Jasła i Krosna.

    Przyjmując w 1974 r. imię Ignacego Łukasiewicza, najstarsza i jedyna na Podkarpaciu uczelnia techniczna – Politechnika Rzeszowska złożyła tym samym Wielkiemu Synowi tej Ziemi hołd, doceniając Jego wkład w rozwój polskiej i światowej petrochemii, nie pomijając faktu, że był człowiekiem wrażliwym na krzywdę ludzką, patriotą i filantropem.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com