17 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Wybory nowego Prezydenta Rzeszowa w ciągu 90 dni?

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, podczas dzisiejszej konferencji ogłosił rezygnację ze stanowiska. Do czasu przedterminowych wyborów miastem ma zarządzać osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, którą rekomenduje wojewoda.

  W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe. Zasady takich wyborów określa Kodeks wyborczy, który stanowi, że zarządza się je i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny ich przeprowadzenia. Wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. Do czasu objęcia obowiązków prezydenta przez kandydata, który wygra wybory, miastem będzie zarządzała osoba wyznaczona, na wniosek Wojewody, przez Prezesa Rady Ministrów.

  Dzisiaj podczas konferencji ustępujący prezydent wskazał i poparł jako swojego następcę Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, który jest posłem na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego.

  Jestem przekonany, że moim ukochanym miastem kierować będą ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na problemy mieszkańców. Taką osobą jest Pan Minister Marcin Warchoł, który gwarantuje dalszy rozwój miasta. 

  – mówił Tadeusz Ferenc.

  Rekomendacja odchodzącego prezydenta wzbudziła zaskoczenie, ponieważ nie był on nigdy powiązany ze środowiskiem politycznym, które reprezentuje jego kandydat. Podczas wspólnej konferencji prasowej Marcin Warchoł zadeklarował jednak, że chce być bezpartyjnym kandydatem na prezydenta miasta i zapowiedział rezygnacje z członkostwa w Solidarnej Polsce. Poinformował on również, że Tadeusz Ferenc zostanie honorowym przewodniczącym komitetu wyborczego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -