Rekrutacja online, czyli jak się przygotować i dobrze w niej uczestniczyć

0

W obecnej sytuacji wiele obszarów życia całkowicie lub częściowo przeniesiono do Internetu. Teleporady, praca czy nauka zdalna to dla tysięcy osób codzienność. Jak w takim razie wygląda poszukiwanie pracowników oraz wybór tego właściwego kandydata?

Znaczna część firm zdecydowała się na prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych online. Takie spotkanie na wiele zalet. Kandydat nie musi poświęcać czasu na dojazd, może poświęcić go na lepsze przygotowanie do rozmowy, a także ma gwarancję, że nie spóźni się na spotkanie. Nie ponosi także kosztów dojazdu. Nie trzeba drukować dokumentów aplikacyjnych, swoje CV, dyplomy czy certyfikaty można udostępnić na komunikatorze podczas rozmowy.

Jak zatem przygotować się na rozmowę rekrutacyjną online? Tak samo jak do tradycyjnego spotkania kwalifikacyjnego, należy jednak zadbać także o kilka szczegółów.

  1. Należy zadbać o sprawy techniczne. Sprawdzić jakość połączenia z Internetem czy też sprawność sprzętu niezbędnego do rozmowy (kamerka, mikrofon). W razie problemów technicznych warto jest zanotować numer telefonu do rekrutera, aby poinformować go o tym i ustalić inny termin spotkania lub zmienić komunikator.
  2. Należy zapewnić odpowiednie tło, uporządkować obszar, który widoczny będzie w kamerze. Pomieszczenie, w którym będzie prowadzona rozmowa musi być ciche, należy poprosić domowników o chwilę spokoju i ciszy. Jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, które mogą zakłócić przebieg spotkania, powinno się uprzedzić o tym rekrutera.
  3. Należy zadbać o schludny wygląd. Wyciągnięty dres nie jest odpowiedni na rozmowę rekrutacyjną. Podczas rozmowy należy zachowywać się naturalnie, swobodnie, uwzględnić trzeba jednak, że rekruter widzi tylko fragment osoby, z którą rozmawia dlatego należy unikać zbędnej gestykulacji. Warto zadbać o  wywarcie dobrego wrażenia.

Pozostałe elementy rozmowy kwalifikacyjnej niczym nie różnią się od tej, prowadzonej tradycyjnie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie wcześniej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, opisu swojego dotychczasowego doświadczenia oraz zapoznanie z działalnością firmy. 

Rekrutacja online nieznacznie różni się od jej tradycyjnego odpowiednika. Warto mieć na uwadze fakt, że mimo, iż rozmowa  rekrutacyjna może odbywać się z dowolnego miejsca, to wciąż jest to spotkanie „na żywo” należy więc stale pamiętać o skupieniu i koncentracji.

Paulina Leśniewska
Instytut Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju – Dział personalny