8,4 C
Rzeszów
piątek, 22 stycznia, 2021

Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę inspirowaną zimowym pejzażem

W związku z zimową pogodą za oknem Wojewódzki Dom Kultury zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy inspirowanej zimowym pejzażem, której autorem jest Piotr Gieroń. Od...
+

  Setne urodziny ostatniego cichociemnego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś swoje setne urodziny obchodzi mjr. Aleksander Tarnawski – ostatni cichociemny. Żołnierz pochodzący z powiatu rzeszowskiego, działacz zasłużony dla Wojska Polskiego swoją patriotyczną postawą stanowi przykład dla przyszłych pokoleń.

  Panie Majorze dziękujemy za Pana służbę, za patriotyzm. Jest Pan wzorem nie tylko dla żołnierzy, jest Pan wzorem dla każdego Polaka

  – mówi minister MON Mariusz Błaszczak, który skontaktował się z solenizantem za pomocą połączenia video.

  fot. strona MON-u na Facebooku

  Z tej okazji swoje życzenia zamieścił również, na stronie internetowej Wojska Polskiego, gen. Jarosław Mika:

  Drogi Jubilacie, z okazji setnych urodzin w imieniu żołnierzy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych składam najgorętsze życzenia zdrowia, ludzkiej życzliwości i wszelkiego dobra.Ale przede wszystkim proszę przyjąć podziękowania, podziękowania za poświęcenie i służbę Ojczyźnie. Zapisał się Pan w sposób szczególny w historii naszego kraju i Wojska Polskiego. Dziekuję za patriotyczną i obywatelską postawę w całym Pańskim życiu. Stanowi Pan wzór bohatera dla pokoleń rodaków!

  – czytamy na stronie internetowej WP.

  Mjr. Aleksander Tarnowski, ps. Upłaz, urodził się on 8 stycznia 1921 r. w Słocinie w powiecie rzeszowskim. Uczęszczał do gimnazjum w Chorzowie, które zakończył w 1938 r. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego, a po wybuchu wojny, w październiku 1939 r., przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów.

  Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później do 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych. Został przeniesiony do oddziału specjalnego, gdzie odbywało się szkolenie zarówno pod względem zaprawy fizycznej, jak i skoków spadochronowych oraz szkolenie, które przedstawiało sytuację w okupowanym kraju.

  fot. wikipedia

  W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 r. samolot Halifax JP 181 z 300. Dywizjonu Bombowego z alianckiej bazy w Brindisi we Włoszech dokonał zrzutu grupy cichociemnych. Tarnawski dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne, a także zajmował się szkoleniem żołnierzy AK oraz walką z partyzantką sowiecką.

  Po wojnie zamieszkał w Gliwicach i ukończył chemię na Politechnice Śląskiej. Pracował na Śląsku całe dorosłe życie. Dopiero w latach 80. otwarcie przyznał, że był cichociemnym.

  Mjr. Aleksander Tarnawski jest ostatnim z 316 cichociemnych, a także patronem jednostki wojskowej GROM. Pełni funkcję Honorowego Prezesa Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -