7,7 C
Rzeszów
piątek, 22 stycznia, 2021

Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę inspirowaną zimowym pejzażem

W związku z zimową pogodą za oknem Wojewódzki Dom Kultury zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy inspirowanej zimowym pejzażem, której autorem jest Piotr Gieroń. Od...
+

  Powszechny Spis Rolny na Podkarpaciu – konferencja wojewody

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Powszechny Spis Rolny 2020 dobiega końca. O jego realizacji w naszym województwie mówili dziś (27 listopada) podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

  Powszechny Spis Rolny prowadzony jest w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r. Do tej pory w województwie podkarpackim spisanych zostało 97, 7 proc. gospodarstw, co daje drugie miejsce w skali kraju w zakresie zaawansowania realizacji spisu. Wśród województwa mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, wielkopolskiego jesteśmy na pierwszym miejscu. Liczba indywidualnych gospodarstw rolnych podlegających spisaniu na Podkarpaciu to 139 628.

  Prace spisowe w gospodarstwach rolnych zakończyło już 13 gmin w naszym województwie. Chciałabym wyrazić podziękowania dla rachmistrzów i przedstawicieli samorządów realizujących ten proces 

  – mówiła wojewoda Ewa Leniart, dodając, że do spisania pozostało ponad 3 tys. gospodarstw.

  fot. materiały GOV

  W czasie spisu rolnikom zadaje się pytania m.in. o rodzaje użytkowanych gruntów, powierzchnię zasiewów według upraw, produkcję ekologiczną, stopień zużycia nawozów mineralnych i organicznych, pogłowie zwierząt gospodarskich, własny wkład pracy w gospodarstwo, powierzchnię nawadnianą, liczbę maszyn i urządzeń w gospodarstwie. Pozyskane informacje pozwolą zobrazować aktualny stan polskiego rolnictwa, strukturę,  zachodzące w nim zmiany oraz wytyczyć kierunki rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Jak podkreślił dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan, dane dotyczące gospodarstw są zbierane w formie samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego, przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego.

  – Chciałbym podkreślić ten fakt, że Podkarpacie miało najgorszy dostęp, jeśli chodzi o numery telefonów w całej Polsce. Mieliśmy 84% do wszystkich gospodarstw.

  – zaznaczał dyrektor.

  fot. materiały GOV

  Na czele struktury spisowej stoi prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Wojewódzkimi biurami spisowymi kierują wojewodowie, a ich zastępcami są dyrektorzy poszczególnych urzędów statystycznych. We wszystkich gminach funkcjonują z kolei gminne biura spisowe, zarządzane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów.

  Powszechny Spis Rolny (PRS) to największe przedsięwzięcie statystyki publicznej dotyczące polskiego rolnictwa. Spisy odbywają się co 10 lat. Ostatni miał miejsce w 2010 r.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -