wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Dotacja na poprawę jakości powietrza w Ulanowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Aż siedemset czterdzieści pięć gospodarstw domowych otrzyma instalacje OZE. Odnawialne źródła energii pozwolą ograniczyć szkodliwą tzw. niską emisję. To zasługa dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, które otrzymało Miast i Gmina Ulanów. Inwestycja ma poprawić jakość powietrza.

  Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana wczoraj (23 listopada). W wydarzeniu wzięli udział: Rafał Weber – sekretarz sanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

  Wartość inwestycji to prawie 10 mln złotych. Aż 7,5 mln to dotacja z unijnych funduszy, dzięki której realizacja projektu jest możliwa. Obejmie on 745 gospodarstw domowych, w których wykonane zostaną instalacje OZE.

  Najwięcej domów, bo aż 459, będzie mieć zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. Ich moc będzie różna, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa – 2,16 kW, 2,97 kW oraz 4,05 kW. Instalacje  montowane będą na dachach domów, na elewacjach, na budynkach gospodarczych, a także na gruncie.

  – Bardzo się cieszymy, że środki z UE docierają do mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory to raczej samorządy były beneficjentami, przedsiębiorcy, różnego rodzaju organizacje, a dzisiaj bezpośrednio te środki możemy kierować do obywatela 

  – mówił podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  – Zarówno mieszkańcy jak i instytucje będą wykorzystywać energię słoneczną, co oznacza czyste środowisko, czyste powietrze i brak smogu, który jest zmorą początku XXI wieku. Zatem gmina Ulanów ma szansę być znana nie tylko ze swoich walorów turystycznych, flisactwa, ale będzie także znana z dobrej jakości życia mieszkańców 

  – podkreślała wicemarszałek Ewa Draus.

  275 domów wzbogaci się o instalacje kolektorów słonecznych z zasobnikiem solarnym na 200 lub 300 litrów, a w 11 domach zostaną wymienione kotły węglowe na bardziej ekologiczne piece na biomasę o mocy 20 kW wykorzystujące jako główny opał pelet drzewny. Burmistrz Ulanowa podkreślał, że jest to bardzo ważna inwestycja dla jego gminy, zwłaszcza, że czerpie ona korzyści z turystyki. Powietrze gminy jest zbliżone do nadmorskiego.

  – To będzie miało korzystny wpływ na środowisko, na portfele, ale przede wszystkim na ekologie wszystkich tych mieszkańców, którzy z tego projektu będą korzystać. Dziękuję panu marszałkowi, że tak dużo środków przeznaczył na OZE. Ta pula została jeszcze poszerzona dzięki czemu Ulanów został włączony do tego projektu. To ważne, abyśmy wykazywali dbałość o środowisko

   – podkreślał minister Rafał Weber.

  Inwestycja w Ulanowie ma być realizowana w I i II kwartale 2022 r. Po zakończeniu realizacji projektu produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie –  1 665,29 MWht na rok, zaś produkcja energii elektrycznej – 1 456,80 MWhe. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych to 2 167,17 tony ekwiwalentu CO2. Planowany czas zakończenia realizacji projektu to lipiec 2022 r.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Do tej pory w ramach RPO WP na lata 2014-2020 dofinansowanie uzyskały 43 projekty OZE realizowane przez podkarpackie gminy lub stowarzyszenia gmin. Dofinansowanie może otrzymać ponad 35 tys. mieszkańców województwa podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com