17,2 C
Rzeszów
czwartek, 17 czerwca, 2021
+

  Hackathon online ,,Smart rozwiązania dla miast” – relacja z wydarzenia

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 14-15 listopada odbył się hackathon, którego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć innowacyjne rozwiązania dla miasta Rzeszowa. W wydarzeniu online wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej. Uczestnicy dobrani w drużyny mieli wybrać jeden spośród podanych tematów i wymyślić innowacyjne rozwiązanie, które miałoby posłużyć miastu. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.

  Otwarcie wydarzenia odbyło się 14 listopada ok. godziny 9:00. Po raz pierwszy wydarzenie, organizowane zazwyczaj w Urban Lab, przyjęło formę internetową. W tegorocznym hackathonie wziął udział zastępca prezydenta miasta Rzeszowa – Marek Ustrobiński.

  ,,Urban Lab w Rzeszowie powstał właśnie w tym celu, aby zbierać, ciekawe, interesujące, innowacyjne pomysły dla poprawy jakości życia, po to, by podążać za zmieniającą się rzeczywistością, aby dostępne technologie wykorzystać dla lepszego funkcjonowania w dużych miastach”

  – mówił zastępca prezydenta.

  Hackathon jest kierowany przede wszystkim do programistów i informatyków, którzy poprzez swoje zdolności chcieliby przyczynić się do rozwoju Rzeszowa.

  Głos zabrał również Michał Szaniawski – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Przede wszystkim wyraził dumę z działań Rzeszowa, jako wzorowego przedstawiciela idei smart city, z którego inne miasta mogą brać przykład.

  ,,To co tak naprawdę najbardziej dotyka nas mieszkańców, to są aplikacje wykorzystujące różne dane satelitarne np. nawigacyjne”

  – argumentował potrzebę wypracowywania nowych rozwiązań.

  Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zwrócił uwagę na to, że sygnały satelitarne często są w Rzeszowie zakłócane ze względu na wiele, nierzadko wysokich, budowli. Ponadto wypracowane projekty mogą mieć zastosowanie komercyjne oraz przyczynić się do rozwoju przemysłu miasta.

  Pierwszy z tematów, który mogli wybrać uczestnicy hackathonu miał tytuł: ,, Mapa inwestycyjna – narzędzie do promocji gospodarczej Rzeszowa”.

  źródło: materiały organizatorów

  Więcej szczegółów na jego temat podał Wojciech Jarosz z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta w Rzeszowie. Projekt miałby umożliwić inwestorom klarowną prezentację biur, hal oraz terenów inwestycyjnych na terenie miasta, a także usprawnić kontakt Urzędu Miasta z inwestorami.

  ,,Jest to narzędzie, które ma skupić w sobie funkcjonalności, które w łatwy i przejrzysty sposób pozwolą na prezentowanie takiego zakresu informacji, który jest potrzebny w szczególności na początkowym etapie wspierania inwestora w podejmowaniu decyzji o wyborze Rzeszowa, jako tej destynacji inwestycyjnej”

  – mówił Wojciech Jarosz.

  Drugi temat dotyczył określenia lokalizacji osób w budynku m.in. w oparciu o usługi europejskiego systemu Galileo.

  Przybliżenia tego tematu dokonał Dyrektor Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej – Michał Pilecki. Dotyczył on wypracowania rozwiązania, które umożliwiłoby szybką lokalizację określonych osób. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko dla zatroskanych rodziców, których dziecko zgubiło drogę do domu, ale przede wszystkim dla opiekunów osób starszych, w których przypadku dokładność oraz precyzja lokalizacji przekłada się na zdrowie.

  źródło: materiały organizatorów

  Drużyny wspierali mentorzy: m.in. Oskar Zdunek i Adam Dąbrowski z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Arkadiusz Szumowski – przedstawiciel firmy ,,Red Tangle”.

  Wydarzenie poprowadzili: Małgorzata Michalska – koordynator projektu oraz Tomasz Skoczylas – główny specjalista ds. innowacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

  15 listopada o godzinie 11 uczestnicy zaprezentowali swoje projekty na 3-minutowych wystąpieniach. Zdecydowana większość drużyn wybrała temat pierwszy, jako przewodni. Jury zadawało przedstawicielom drużyn dodatkowe pytania odnośnie wypracowanych rozwiązań, a o godzinie 13 udało się na obrady.

  O godzinie 15 zostały ogłoszone wyniki. Jury podjęło decyzję, że w tym roku nie zostanie przyznana główna nagroda. Zostały przyznane dwa wyróżnienia. W kategorii pierwszego tematu wyróżniono zespół nr. 6, zaś w kategorii drugiego zespół nr. 4.

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -