poniedziałek, 4 marca, 2024
+

  Nowe obostrzenia – w całej Polsce strefa czerwona. Możliwy lockdown?

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniu dzisiejszym (23.10.2020) odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister Adam Niedzielski, minister Marlena Maląg oraz profesor Andrzeja Horban. Podczas konferencji zostały ogłoszone kolejne obostrzenia, które wejdą w życie od 24 października.

  ,,Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. Naszym najważniejszym zadaniem na teraz jest ograniczenie tempa rozwoju pandemii”- możemy przeczytać na Facebooku Mateusza Morawieckiego.

  Według najnowszych danych na chwilę obecną w szpitalach zajętych jest ponad 10000 łóżek, ale dostępnych wciąż jest 18 000. W Polsce następuje dynamiczny przyrost zakażeń (160/10 000). Podczas konferencji Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jeżeli nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń możliwe będzie ponowne wprowadzenie zamykania granic, ograniczania przemieszczania, czy nawet głębszy lockdown. Decyzje na ten temat mają zapaść w ciągu najbliższych dni.

  ,,Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost zakażonych przy bardzo wysokiej liczbie testów przekraczającej 60 tysięcy. Liczba zakażonych przekroczyła znacznie 13 tysięcy. Również liczba zgonów osób z chorobą Covid19 jest wysoka i nasze działania muszą być zdecydowane”

  – mówił premier Morawiecki.

  źródło: https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/370247127653156

  ,,Przyszły tydzień będzie krytyczny, bo przekonamy się czy te pierwsze obostrzenia zaczynają działać, czy my również swoją odpowiedzialnością przyczyniamy się do opanowania tego zjawiska”

  – zaznaczał doktor Adam Niedzielski.

  Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
  źródło: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/posts/10159153692979653

  GOV przypomina, iż seniorzy są proszeni o pozostanie w domach. Szczególnie osoby po 70 roku życia powinny ograniczyli przemieszczanie się. Nie dotyczy to sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędach religijnych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com