3,2 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  ,,Na styku kultur” – relacja z festiwalu w Baranowie Sandomierskim.

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  4 października 2020 roku w zamku w Baranowie Sandomierskim odbył się festiwal ,,Na stylu kultur”. Wydarzenie miało na celu przybliżyć uczestnikom przede wszystkim kulturę dworską oraz ludową. Każdy, mały i duży, mógł wybrać coś dla siebie spośród różnorodnych atrakcji.

  Pogoda dopisywała, zatem wielu ludzi wybrało się na spacer po alejkach parkowych wokół zamku. Dorośli zasiadali przy stolikach w plenerze należących do mieszczącej się w budynku Restauracji Magnackiej, a atrakcję dla dzieci stanowił labirynt z żywopłotu i okazała fontanna. W tym dniu wejście na zamek, gdzie odbywało się wydarzenie, było bezpłatne. Festiwal rozpoczął się o godzinie 14:00. Pierwszą atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, który wprowadził uczestników wydarzenia w pozytywny nastrój.

  O godzinie 16:25 na scenie na dziedzińcu zamkowym odbył się pokaz tańców dworskich, który zaprezentowała Chorągiew Ziemi Sandomierskiej. Tańczącym akompaniował zespół muzyki dawnej. Organizatorzy opowiadali przy tym historię miłości Dymitra Samozwańca oraz Maryny Mniszech. Historia ta była nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim nawiązująca do Baranowa Sandomierskiego, gdyż Maryna była córką wojewody sandomierskiego i została nawet koronowana na carycę Rosji. Odbył się również krótki pokaz posługiwania się szablą. Następnie odbył się pokaz mody. Modelki prezentowały ubrania współczesne inspirowane modą lasowiacką. Projektantką strojów była Justyna Wesołowska. Kolejno można było podziwiać stroje typowo dworskie i w ten sposób przenieść się myślami do odległych czasów.

  Przed zamkiem o godzinie 15:00 można było podziwiać pokaz jazdy husarskiej.

  Na pierwszym piętrze zamku od godziny 15:00 do 15:30 odbywały się warsztaty rękodzieła i ceramiki prowadzone dla starszych i młodszych. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się wycinanie papierowych liści, którymi można było ozdobić własne zakładki.

  Uczestnicy zwabieni apetycznym zapachem stanęli w długiej kolejce, aby dokonać degustacji dań przygotowanych przez mistrzów kuchni. Pokaz kulinarny odbył się o godzinie 16:00.

  Podczas trwania wydarzenia można było również otrzymać foldery reklamowe zamku w Baranowie Sandomierskim, m.in. dowiedzieć się o wysokości cen biletów, koszcie organizacji bankietów czy wynajęcia pokoju.

  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -