niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Dwie kobiety z Rzeszowa oszukane metodą „na policjanta”

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Policjanci wyjaśniają okoliczności oszustwa, do którego doszło wczoraj (02.09.) w Rzeszowie. Przestępcy, podając się za policjantów, wyłudzili kilkanaście tysięcy złotych. Przekonali dwie kobiety, że prowadzą akcję przeciwko oszustom. Do jej powodzenia niezbędne jest przekazanie pieniędzy. Pokrzywdzone, matka i córka, uwierzyły im i przekazały pieniądze. Niestety policjantów zawiadomiły już po fakcie.

  Do zdarzenia doszło wczoraj (02.09.) w Rzeszowie. Najpierw przed południem na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który poinformowała 57-letnią kobietę, że są do niej dwa listy z banku. W celu ich dostarczenia potrzebował potwierdzenia adresy i godziny, o której będzie w domu.

  Po kilku godzinach na ten sam telefon zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował kobietę, że przed południem w sprawie bankowej dzwonili do niej oszuści, a policjanci prowadzą przeciwko nim akcję. Poprosił by wzięła udział w tej akcji. Dla uwiarygodnienia miała zadzwonić pod nr 997. Kobiecie wydawało się, że połączyła się z policją. Ponieważ z uwagi na stan zdrowia nie mogła wyjść z domu, w rozmowę z rzekomymi policjantami włączyła się córka pokrzywdzonej.

  Oszuści zadzwonili na jej telefon komórkowy i wtedy polecili wybrać z banku pieniądze. Niestety i ona uwierzyła w legendę. Z banku wybrała pieniądze i przekazała je wskazanemu mężczyźnie. Przez cały czas oszuści utrzymywali z nią połączenie. Gdy zaczęła mieć wątpliwości, rozmówca naciskał na nią twierdząc, że akcja może się nie udać. Kilka minut po przekazaniu pieniędzy, oszust rozłączył się i kontakt z nim się urwał. Wtedy kobieta zawiadomiła policjantów.

  Policja przypomina! Policjanci nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

  „Pamiętajmy, że oszuści grają na emocjach. Aby zmanipulować potencjalną ofiarę wykorzystują litość, strach, niepewność – wszystko po to, aby zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Jak pokazuje opisany przykład, ich ofiarami mogą stać się nie tylko seniorzy.” – informuje podkarpacka policja.

  W razie podobnych telefonów należy się przede wszystkim skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112, z którego zostaniemy przekierowani na policję.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com