8,6 C
Rzeszów
sobota, 31 października, 2020
Display/65/szalenstwa_zakupow-728-90 Advertisement

Prognoza pogody – poniedziałek, 5 października 2020

W poniedziałek nadal będziemy musieli zmagać się z mocnymi porywami wiatru - słabszymi niż w dniach poprzednich, maksymalne porywy wyniosą do 65...
+

  Przewrotne. Burmistrz Sokołowa Młp. wskazuje uchybienia przeciwko planom Sari i broni mieszkańców!

  Polecamy

  W Tyczynie powstanie Dom Dziecka i Młodzieży!

  Powiat Rzeszowski szuka wykonawcy robót budowlanych, polegających na adaptacji istniejącego budynku przy ul. Kościuszki w Tyczynie na potrzeby Domu Dziecka i Młodzieży....

  Mężczyzna, który się obnaża w Rzeszowie

  Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy informację, że w Rzeszowie kilkukrotnie widziała mężczyznę, który obnażał się na przystanku na ul. Kotuli. Nasza czytelniczka jest...

  PILNE! Pożar budynku w Głogowie Małopolskim

  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 16:00 na Ul. Bursztynowej, osiedlu Zabajka w Głogowie Małopolskim. Pożar wybuchł na poddaszu domu, doprowadzając do...

  Wypadek na A4 w Łące. Dwie osoby ranne! Objazd!

  Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko doszło do zdarzenia dwóch samochodów - informuje nas rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji...
  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi

  Nie milkną echa planowanej budowyspalarni firmy Saria w Przerwotnem w gminie Głogów Małopolski. Lokalnych mieszkańców wspiera Burmistrz gminy i miasta Sokołów Małopolski Andrzej Ożóg, który zwrócił się formalnie do władz Głogowa Małopolskiego o wyjaśnienie kilku spornych, ale istotnych dla mieszkańców, kwestii.

  Od kilku miesięcy mieszkańcy gminy Głogów Małopolski, a zwłaszcza z Przewrotnego, protestują przeciwko planom Sari. Przedsiębiorstwo chce rozbudować istniejącą działalność o blok (spalarnię) odpadów medycznych. W tym celu prowadzona jest także internetowa petycja, zebrano już ponad 600 podpisów. Wcześniej swój sprzeciw złożyli także pisemnie do władz gminy Głogów Małopolski.

  Całkowita nazwa planowanej inwestycji Sari to „rozbudowa istniejącego zakładu Saria sp. z o.o. w zakresie związanym z budową instalacji do termicznego przekształcania odpadów – linia ITPO II, której celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Przewrotnem – Gmina Głogów Młp.” .Wniosek złożony przez firmę Saria sp. z o.o.  mówi, że spalarnia miałaby przetwarzać rocznie 15 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych np. medycznych i innych.

  Z początkiem czerwca burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj na swoim prywatnym blogu pisał “jestem przeciwny budowie spalarni na terenie naszej gminy. Zależy mi na tym, aby gmina Głogów Małopolski była czysta i bezpieczna.” i jak uzupełniał “niestety, mimo wielokrotnych zapewnień i nawet realizowanych inwestycji, firma Saria do tej pory nie poradziła sobie z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z zakładu w Przewrotem, który to zapach jest zmorą mieszkańców znacznej części gminy.”
  Jednakże procedura administracyjna się rozpoczęła. Kilkanaście dni temu burmistrz Głogowa Małopolskiego obwieścił, że do udziału w postępowaniu administracyjnym mogą przystąpić mieszkańcy okolicznych terenów, przynależących do zakładu Sari.

  Na pomoc mieszkańcom gminy Sokołów Małopolski i Głogów Małopolski ruszył Burmistrz tej pierwszej gminy Andrzej Ożóg, która wskazuje na uchybienia.

  Swoją interwencję w przedmiocie budowy spalarni odpadów w Przewrotnem wyraził burmistrz gminy i miasta Sokołów Małopolski Andrzej Ożóg, który pismem z dnia 7 lipca zwrócił się do Burmistrza Głogowa Młp. o wyjaśnienie “w jakim konturze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy jest teren przeznaczony pod inwestycję spalarni odpadów niebezpiecznych.”
  Andrzej Ożóg pisze także, że “z zaświadczenia wydanego przez zastępcę Burmistrza Głogowa Małopolskiego wynika, że teren objęty jest zapisem „istniejące lasy oraz tereny przeznaczone w polanach miejscowych do zalesienia oraz tereny produkcji rolnej o wysokiej przydatności dla rolnictwa z ograniczeniem do zabudowy”. Natomiast w raporcie oddziaływania na środowisko inwestor podnosi, że są to „tereny produkcji rolnej z całkowitym zakazem zabudowy”.
  Burmistrz Sokołowa Małopolskiego ma także wątpliwości co do zapisów SUiKZP Gminy Głogów Małopolski – “czy w ogóle można prowadzić postępowanie środowiskowe mając zakazy lokalizacji spalarni odpadów niebezpiecznych jeżeli dokumenty planistyczne gminy tego zakazują wyraźnie.” – pyta retorycznie Ożóg.

  Burmistrz Gminy i Miasta w Sokołów Małopolski uważa, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą “Rozbudowa istniejącego zakładu Saria sp. z o.o. w zakresie związanym z instalacją do termicznego przekształcania odpadów – linia ITPO II” prowadzonej na terenie gminy Głogów Młp. w miejscowości Przewrotne” powinna być bezwzględnie negatywna. “Tak ogromne emocje i sprzeciwy społeczne w Gminach Głogów Małopolski i Sokołów Małopolski są dla mnie podstawą do tego, aby w Przewrotnem nie budować spalarni odpadów niebezpiecznych i medycznych na 15.000 ton odpadów.” – mówi naszej redakcji Andrzej Ożóg.

  Burmistrz Sokołowa Małopolskiego: “działania burmistrza Głogowa Małopolskiego budzą wątpliwości”

  Andrzej Ożóg stawia sprawę jasno, “analiza dokumentów przekazanych przez zaniepokojonych mieszkańców Przewrotnego i sposób prowadzenia postępowania administracyjnego ze strony Burmistrza Głogowa Młp. budzi niejasności, stanowi podstawę do alarmowania społeczeństwa w przedmiocie działań niezgodnych interesem publicznym i prawem”. Dla burmistrza Sokołowa Małopolskiego ważne jest, żeby przed wydaniem decyzji środowiskowej spalarni odpadów niebezpiecznych Rada Miejska w Głogowie Małopolskim powinna uchwalić stosowne dokumenty w tym zakresie takie jak studium i plan miejscowy – ‘Dokumenty te winny być poddane szerokim konsultacjom społecznym i uzgodnieniom z mieszkańcami.” – mówi Ożóg.

  Zarówno mieszkańcy Przewrotnego, jak i terenów przyległych do spalarni, także tych od strony gminy Sokołów Małopolski zauważają, że wiarygodność inwestora, jego dotychczasowa działalność i spełnianie norm środowiskowych budzą wątpliwości. Sam Andrzej Ożóg podkreśla, ze “dziś, nawet w podstawowym zakresie, czyli utylizacji odpadów zwierzęcych, nie wyeliminowano uciążliwości zapachowych, a co będzie, gdy wybuduje się spalarnię odpadów niebezpiecznych?” – pyta retorycznie.

  “Pieniądze to nie wszystko”

  Burmistrz Sokołowa, pytany przez nas, czy gmina Głogów Małopolski, powinna procedować wniosek Sari, stawia sprawę jasno – “nie zgodziłbym się na miejscu władz Głogowa Małopolskiego na lokalizację spalarni odpadów niebezpiecznych i medycznych na swoim terenie. Pieniądze to nie wszystko. Ważniejsze od wątpliwej inwestycji jest zdrowie mieszkańców. Do tej pory żaden argument nie przekonuje do realizacji tej inwestycji w Przewrotnem. Bezwzględnie dziś wszystkie argumenty przeczą zasadności realizacji spalarni odpadów niebezpiecznych”.


  Z zapytaniem prasowym o pismo Burmistrza Sokołowa Młp. zwróciliśmy się do władz Gminy Głogów Małopolski. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA - Display/2/najnowsze_trendy-300-250

  Najnowsze artykuły

  Wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej na Podkarpaciu

  1 kwietnia 2020 roku została aktywowana rządowa Tarcza Antykryzysowa. W związku z tym Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie uruchomił nabór wniosków od...

  Konferencja wojewody Ewy Leniart – dostawa sprzętów i środków ochrony do walki z Covid19

  Dzisiaj (30.10.2020) odbyła się kolejna konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wojewoda przekazała najnowsze informacje dotyczące sprzętu do walki z koronawirusem, którym...

  Jest decyzja dotycząca cmentarzy!

  Na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformowano, że od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte. Zapowiedziano też, że...

  Konferencja Platformy Obywatelskiej – mocna krytyka działań obecnego rządu

  „Nie zajmujcie się polityką, nie zajmujcie się samymi sobą, zajmujcie się mieszkańcami” - apelowali Liderzy Platformy Obywatelskiej na konferencji w Rzeszowie.

  Weź udział w hackathonie #HACK ONLINE DLA RZESZOWA

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną 14 i 15 listopada 2020 roku odbędzie się internetowe wydarzenie - hackathon pt. #HACK ONLINE DLA RZESZOWA...