poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Zwolnienia grupowe na Podkarpaciu. Zrealizowano już blisko 40% planu

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Od 1 stycznia do 6 lipca 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 2 537 pracowników. Ze zgłoszonych zwolnień do dnia 31 maja 2020 r. zrealizowano 38,4 % tego celu, czyli wręczono wypowiedzenia 974 pracownikom.

  Redukcje w większości dotyczą pracowników zatrudnionych przy produkcji. Wśród pracodawców zgłaszających do powiatowych urzędów pracy zwolnienia, najczęściej pojawiają się podmioty z branży motoryzacyjnej i lotniczej. „W województwie podkarpackim 19 pracodawców zgłosiło zamiar dokonania takich zwolnień (z tego ok. 80 % dotyczyło produkcji w sektorze lotniczym i motoryzacyjnym). Redukcje zatrudnienia odnotowano w powiatach mieleckim (850), dębickim (360), sanockim (320), mieście Rzeszowie (309) i Krośnie (233) oraz w powiecie ropczycko-sędziszowskim (186).” – informuje nas Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

  Zgłoszenia zwolnień wg powiatów w województwie podkarpackim

  WyszczególnienieLiczba pracowników zgłoszonych do planowanego zwolnienia
  bieszczadzki0
  brzozowski0
  dębicki360
  Jarosławski0
  jasielski0
  kolbuszowski0
  krośnieński0
  leski0
  leżajski0
  lubaczowski21
  łańcucki0
  mielecki850
  niżański0
  przemyski0
  przeworski0
  ropczycko-sędziszowski186
  rzeszowski100
  sanocki320
  stalowowolski98
  strzyżowski0
  tarnobrzeski0
  m. Krosno233
  m. Przemyśl60
  m. Rzeszów309
  m. Tarnobrzeg0
  Suma2 537

  Ograniczenia w przemieszczaniu osób spowodowane pandemią, na które nałożył się ogólny spadek sprzedaży samochodów oraz cen na produkty przemysłu motoryzacyjnego, spowodowany zmianami koniunktury gospodarczej, jak na razie oba warunkują poziom produkcji w tych segmentach, które dotyczą systemów komunikacji pasażerskiej indywidualnej i zbiorowej.

  Koronawirus wpłynie jeszcze na spadek popytu w turystyce, hotelarstwie i gastronomii. Nie powinien znacznie zaszkodzić rozwoju runku produktów pierwszej potrzeby, z powodu stosowania bezinwazyjnej dezynfekcji i bezpiecznej dystrybucji towarów. Jednakże z powodu możliwych ograniczeń sanitarnych może mieć okresowy wpływ na poziom eksportu z powodu rozwiązań prawnych stosowanych w niektórych krajach docelowych eksportu. Sytuacja pozostaje nadal trudna. Pojawiają się jednak pozytywne sygnały – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. W okresie pandemii firmy potrafiły elastycznie wykorzystać posiadane zasoby kadrowe i możliwości produkcyjne, przez pozyskanie nowych odbiorców swoich produktów. Są to z reguły zaawansowane systemy sterowania lub elementy wykończeniowe stosowane w budownictwie. W efekcie przedsiębiorstwa wycofały zaplanowane redukcje o 514 miejsc pracy tj. 20,3 % ogółu zgłoszeń. Bardzo pomocna okazała się rządowa Tarcza Antykryzysowa w ramach wsparcia dla firm. Planowane zwolnienia mogą być przyczyną wzrostu liczby bezrobotnych, szczególnie w końcu roku. Wówczas firmy mogą w większości zrealizować planowane zwolnienia.Na Podkarpaciu na koniec czerwca br. (wg danych wstępnych, szacunkowych) zarejestrowanych było 86 234 osób bezrobotnych.

  W porównaniu do maja liczba osób bezrobotnych wzrosła o 584 osoby (wzrost o 0,1%), a prognozowana stopa bezrobocia na koniec czerwca 2020 r. może wynieść 9 %. Największy wzrost bezrobocia wystąpił w powiatach: mieleckim (175), mieście Rzeszowie (137), powiecie ropczycko – sędziszowskim (117) i stalowowolskim (95).   

  Źródło: WUP w Rzeszowie

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com