-1,9 C
Rzeszów
środa, 20 stycznia, 2021

Rusza Rzeszów Carpathia Festiwal 2021. Jacek Cygan gościem honorowym

Rozpoczyna się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał 20-22...
+

  Terytorialsi z Podkarpacia jako pierwsi strzelali z moździerza LMP-2017

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę podkarpaccy terytorialsi wykonali strzelanie z najnowocześniejszego lekkiego moździerza piechoty LMP-2017. Strzelanie wykonano na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Strzelanie żołnierzy z pododdziałów wsparcia brygady obserwował przedstawiciel Zakładów Mechanicznych Tarnów.

  fot kpt. Witold Sura

  10 czerwca to bardzo ważny dzień dla żołnierzy pododdziałów wsparcia z niżańskiego batalionu wchodzącego w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To oni jako pierwsi spośród żołnierzy brygad OT w Polsce wykonali strzelanie z najnowocześniejszego moździerza piechoty LMP-2017. Strzelanie wykonano na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie w obecności przedstawiciela Zakładów Mechanicznych Tarnów.

  kpt. Witold Sura

  ” (…) cieszę się, że moja brygada znalazła się pośród tych, które otrzymały pierwsze egzemplarze lekkich moździerzy piechoty LMP-2017. Głównym walorem tego sprzętu jest wsparcie pododdziałów piechoty na większych odległościach niż broń strzelecka, którą dysponują żołnierze WOT. Moździerz ten charakteryzuje się też tym, że można strzelać ogniem półpośrednim lub pośrednim. Oznacza, to że możemy obserwować cele, które razimy, jak również możemy niszczyć obiekty za przeszkodami terenowymi, wzgórzem bądź w terenie zurbanizowanym, które są niewidoczne. Konstrukcja LMP-2017 umożliwia dużo szybsze wykonanie zadania ogniowego niż z moździerza, który mieliśmy wcześniej na wyposażeniu. Broń ta jest jednym z kluczowych ogniw systemu wsparcia ogniowego w pododdziale “– wyjaśnia płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT.

  kpt. Witold Sura

  Podkarpacka Brygada OT lekkie moździerze piechoty LMP-2017 otrzymała jako pierwsza z jednostek początkowego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Przekazanie sprzętu wchodzącego od tej pory w skład uzbrojenia podkarpackich terytorialsów to efekt podpisanej w grudniu 2018 umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, a Zakładami Mechanicznymi Tarnów. Moździerz został wyprodukowany na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych. Docelowo w ten typ uzbrojenia będzie wyposażona każda kompania lekkiej piechoty.  

  “(…) lekki moździerz piechoty LMP-2017 to nasze najmłodsze dziecko. W 2019 roku powstało ich 150 egzemplarzy. Główną zaletą tego typu broni jest mobilność, trwałość oraz łatwość prowadzenia ognia na odległość do 1500 m.  Wysoki kąt ostrzału jest bezcenny w przypadku celów, do których nie ma możliwości prowadzenia ognia bezpośredniego. Pociski odłamkowe, które są używane do moździerza LMP-2017 po wybuchu rozpadają się na 1500 odłamków i ich rażenie jest bardzo duże” – relacjonuje Pan Adam Henczel z Zakładów Mechanicznych Tarnów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -