wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Poprawi się bezpieczeństwo na drogach dzięki edukacji dzieci i młodzieży

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”, dziewięć projektów z województwa podkarpackiego otrzymało dofinansowanie. Łączna kwota, jaką samorządy otrzymają, wynosi 900 tysięcy złotych.

  Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024″ stanowi największe przedsięwzięcie profilaktyczne w Polsce w obszarze bezpieczeństwa. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wsparcie różnorodnych lokalnych inicjatyw. Projekty realizowane w ramach tego programu mają charakter interdyscyplinarny i powstają w wyniku współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi.

  Obecna edycja programu, trwająca w latach 2022-2024, jest już czwartą (program prowadzony jest od 2007 roku). W ciągu wszystkich edycji na terenie Podkarpacia dofinansowano łącznie 93 projekty, których wartość przekroczyła 6 milionów złotych.

  Na rok 2024 w budżecie państwa przeznaczono rezerwę celową w wysokości 12 milionów złotych na realizację tego programu. W tym roku projekty skupiały się na wzmocnieniu bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, oraz na podnoszeniu świadomości społecznej na temat zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

  Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako priorytetowe należało potraktować działania związane z budową, modernizacją, doposażeniem przejść dla pieszych i zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem systemów monitoringu miejskiego. Istotne były również działania w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży związane z edukacją w zakresie cyberprzestrzeni, ruchu drogowego oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych.

  Teresa Kubas-Hul, wojewoda Podkarpacki

  Zgodnie z założeniami programu o dofinansowanie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.

  W trakcie tegorocznego naboru do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wpłynęło łącznie 58 wniosków. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu została ustalona na poziomie 100 tysięcy złotych. Spośród zgłoszonych projektów wojewodowie mieli możliwość wskazania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji 12 najlepszych propozycji z terenu województwa. Ostatecznie, po ocenie przeprowadzonej przez resort, wybrano łącznie 128 projektów do dofinansowania na kwotę 12 milionów złotych, obejmujących różne regiony kraju. Spośród tych projektów, 9 pochodziło z naszego regionu. Łączna wartość wszystkich zadań realizowanych na terenie Podkarpacia wynosiła prawie 1,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze środków programu wynosiło 900 tysięcy złotych.

  Jeśli chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa wybranych zostało 8 projektów:

  • Gmina Świlcza – Bezpieczna droga do szkoły,
  • Gmina Miasto Rzeszów – Bezpieczne przejścia dla pieszych dla mieszkańców miasta Rzeszowa – doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic: Słocińskiej, Wieniawskiego, Rocha, Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich w Rzeszowie,
  • Powiat Krośnieński – Modernizacja przejść dla pieszych na terenie Powiatu Krośnieńskiego,
  • Gmina Iwierzyce – Poprawa bezpieczeństwa w gminie Iwierzyce,
  • Gmina Miasto Krosno – Bezpieczne Krosno II,
  • Powiat Rzeszowski – Przebudowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1384R w miejscowości Łąka w obrębie Zespołu Szkół w Łące,
  • Gmina Grodzisko Dolne – Wzmocnienie bezpieczeństwa na drogach publicznych na terenie Gminy Grodzisko Dolne,
  • Gmina Jedlicze – Modernizacja i doposażenie przejścia dla pieszych na ulicy Kurkowskiego w m. Jedlicze.

  Z kolei w kategorii „ Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania” jeden projekt:

  • Gmina Miasto Rzeszów – „Bezpieczny Rzeszów” – kampania informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców Gminy Miasto Rzeszów.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com