piątek, 21 czerwca, 2024
+

  Za nami Noc Muzeów w Rzeszowie. Jak było na wydarzeniu, które przyciągnęło wielu mieszkańców miasta i okolic?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Noc Muzeów, to coroczna impreza, organizowana w całej Polsce, w wielu większych lub mniejszych miastach, najczęściej 18 maja, z okazji tego kalendarzowego święta. Podczas jej trwania późnym wieczorem oraz nocą, wiele placówek kulturalnych oferuje wiele ciekawych wystaw albo koncertów, spotkań, pokazów, ze strony muzeów, domów kultury, bibliotek czy galerii fotografii. Rzeszów dołączył się do tych obchodów. W ubiegłą sobotę, od 19 aż do północy, można było przemierzyć samodzielnie ścieżkę Podziemnych Piwnic. Był również zorganizowany kiermasz książek, na placu przy bibliotece przy ul. Sokoła. Odkryliśmy, ja, wyglądają lalki, które wykorzystywane były i są do rożnych spektakli, w Teatrze Maska. Zobaczyliśmy układanki z klocków lego, albo obejrzeli wyjątkowe obrazy. Co jeszcze się działo?

  Biuro Wystaw Artystycznych udostępniło tego wieczora wystawy – Sztukę Nowoczesną z kolekcji Książąt Lubomirskich oraz „Rzecz o Aniołach” – malarstwo i grafikę Marii Monikowskiej. A tuż obok galerii tej, na placu przy ul. Jana III Sobieskiego można było obejrzeć wyjątkowe, zabytkowe pojazdy. Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie pokazało między innymi sprzęt służb ratowniczych, a także można było dowiedzieć się, jak służby mundurowe działają na co dzień. W Muzeum Okręgowym, oglądnęliśmy wystawę pod nazwą „Andy Warhol Przed i Po”, posłuchaliśmy prelekcji na temat ewolucji powojennej sylwetki według Christiana Diora. Instytut Sztuk Pięknych także przygotował coś specjalnego.

  W Rzeszowskim Domu Sztuki, przy ul. Mickiewicza każdy uczestnik Nocy, mógł podziwiać przepiękne malarstwo autora – Wlastimila Hofmana, który malował na przełomie XIX oraz XX wieku. Bardzo ciekawa ekspozycja znajdowała się w Muzeum Dobranocek, bo wszyscy odwiedzający mieli okazję poznać między innymi wystawę stworzoną z klocków LEGO. Muzeum Etnograficzne także włączyło się w obchody Nocy i pokazało wystawę pod tytułem „Na psa urok”, prezentującą tajniki tradycyjnej medycyny ludowej Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan.

  Oczywiście Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie także coś przygotował. Było to mobilne planetarium. To innowacyjny eksponat edukacyjny, który przyjeżdża bezpośrednio na wydarzenia, by przenieść uczestników w świat nauki dzięki pokazom w technologii 360 stopni. Projekcje otaczają widzów z każdej strony, tworząc efekt pełnego zanurzenia w oglądane treści, od tajemniczych galaktyk, przez czar prehistorycznej Ziemi, po najnowsze wynalazki technologiczne. Także w tej instytucji kultury, na Okrzei można było zobaczyć wystawę nagrodzonych zdjęć w ramach konkursu Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne.

  Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprezentowała wystawę „VISUAL STORY”. Można było podziwiać prace studentów, absolwentów i wykładowców Katedry Fotografii. Także swoje, tym razem sakralne eksponaty pokazało Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, które mieście się przy ul. Zamkowa 4.

  Jeśli chodzi o rzeszowską bibliotekę, warto było wpaść na Sokoła, by spotkać się z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską. Są to autorki publikacji pod tytułem „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. To książka, która zrodziła się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Autorki, z którymi można się było tamtej nocy spotkać, zgłębiły wiele historii dotyczących zabytków, odkrytych w ramach bieżącej działalności biura i teraz chcą się podzielić napisaną książką z szerszymi odbiorcami. Barwna publikacja składa się z dwudziestu tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z terenu Rzeszowa, ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii.

  Oprócz tego, w bibliotece można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnej „fotobudce”. Można było odkryć historię Rzeszowa, zakładając gogle VR, zobaczyć film dokumentalny pod nazwą „BUDZIWOJSKIE OPOWIEŚCI”. Do tego, ochotnicy malowali pejzaże Rzeszowa z XX wieku na bawełnianych ekotorbach. O 22, w budynku biblioteki tej zaśpiewała Ewa Siembida w towarzystwie Tomasza Jachyma. Był też przygotowany Nocny Kiermasz Książki Wyczytanej, gdzie można było kupić ciekawe pozycje po niższych cenach, niż w księgarniach.

  Rzeszowskie Piwnice zaoferowały tego dnia samodzielny spacer ścieżką „Obrazy Historii”, po podziemiach, gdzie ostatnie wejście zaplanowane było o godzinie 23:00. A oprócz tego, puszczony był również multisensoryczny film o historii Rzeszowa.

  Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie zaprosiła rzeszowian i wszystkich mieszkańców okolic na małą podróż nieco w czasie, do początków energetyki w naszym mieście. Galeria r_z / ORz ZPAP pokazała wystawę pod nazwą „Anatomia procesu”. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy ul. Słowackiego 18 pokazał prezentację materiałów archiwalnych oraz wystawę „Stanisław Maczek”.

  Jak sądząc, po szerokiej ofercie rzeszowskich instytucji kultury – nasze miasto ma się czym pochwalić i można śmiało stwierdzić, że jest ono bogate w kulturę i historię. Stolica Podkarpacia zaprasza do muzeów, teatrów, czy galerii nie tylko podczas corocznej Nocy Muzeów, ale też oczywiście każdego dnia, w godzinach i dniach, kiedy są te wszystkie instytucje otwarte.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com