czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img
+

  Natalia Suwaj i Jakub Skomra laureatami konkursu RYSOWAĆ. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego – Toruń 2024

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Prestiżową nagrodę 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego „RYSOWAĆ TERAZ” w Toruniu zdobyła Pani Natalia Suwaj z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podobne wyróżnienie trafiło do Jakuba Skomry. Obydwojgu artystom serdecznie gratulujemy. Wystawa z wszystkimi najlepszymi pracami artystycznymi jest dostępna do oglądania w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, która mieści się przy ul. Rabiańskiej 20. Wszystkie prace konkursowe można podziwiać do 9 czerwca.

  Jak już wspominaliśmy Pani Natalia Suwaj studiująca w Instytucie Sztuk Pięknych UR, zdobyła prestiżową NAGRODĘ GALERII BO za wystawę indywidualną, pt. ,,Dialog głów”. Z kolei Jakub Skomra został wyróżniony i jednocześnie nagrodzony za cykl rysunkowy pt. ,,Autoportret”, otrzymując NAGRODĘ Katedry Rysunku WSzP UMK w Toruniu – wystawa indywidualna w Galerii 9,39,.

  Co mówi o swoich pracach sama artystka?

  – Moim zamiarem było ukazać głowę jako centrum w ekscentryczny sposób. Głowę bez koloru skóry, bez wieku, bez makijażu, bez ozdób, z włosami i bez włosów. Głowę otwartą, która porzuca udeptane ścieżki myślenia i działania,  wychodzącą poza obszary dobrze nam znane i uzgodnione nawykami myślowymi, rytuałami, ustabilizowanymi światopoglądami, ale też głowę zamkniętą, zastaną, konformistyczną, blokującą dostęp do doświadczeń i myśli innych. Głowę cierpiącą, wątpiącą, zagubioną, i głowę pełną emocji, która walczy, próbuje, marzy…

  – mówi Natalia Suwaj, laureatka konkursu

  W komisji, przyznającej nagrody nie brakowało wielu znamienitych osób związanych ze sztuką i kulturą, m.in.: Dziekan Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – dr hab. Joanna Kucharzewska prof. UMK, Dyrektor Galeria Sztuki Wozownia – Jacek Świderski, prof. Krzysztof Kula Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie Uniwersytet Śląski w Katowicach Dyrektor Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu – Łukasz Wudarski, kurator Galerii BO – dr Piotr Florianowicz, założyciel ArtShop – przestrzeni artystycznej w PERSie w Toruniu – dr Piotr Czyż, wykładowczynie i wykładowcy Katedra Rysunku (prof. Marek Szary, dr hab. Witold Pochylski prof. UMK, dr hab. Krystyna Garstka prof. UMK, prof. Elżbieta Jabłońska, dr hab. Ola Sojak-Borodo prof. UMK, dr hab. Katarzyna Łyszka Łyszkowska prof. UMK, mgr Paulina Gołoś (Kasprzak), dr Martyna Rzepecka).

  Uroczysty wernisaż odbył się pod koniec kwietnia i zgromadził wielu mieszkańców Torunia oraz artystów, którzy mogli popodziwiać konkursowe i zwycięskie prace, wykonane na najwyższym poziomie. A w tym roku, do konkursu wpłynęło aż 409 prac łącznie z Polski, jak i z zagranicy, między innymi ze Słowenii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Portugalii czy Holandii. Na zorganizowanej wystawie znajdują się prace studentów i absolwentów różnych artystycznych uczelni. A wspaniałą okazję, do tego by zaprezentować swoje dzieła otrzymali studenci: Barbara Bodio, Patryk Brzezicki, Julia Jaskuła, Jakub Skomra, Natalia Suwaj, Witragrzanki (Justyna Jurkiewicz, Aleksandra Sokół, Aleksandra Kuśmider, Natalia Nowak).

  Trochę o historii konkursu

  Pierwsza edycja wystawy RYSOWAĆ odbyła się w 2008 roku. Jej pomysłodawcą jest prof. Bogdan Chmielewski. Na początku konkurs ten miał charakter ogólnopolski, a od 2014 jego forma zmieniła się na międzynarodową. Miejscem, gdzie prezentują się prace jest nie tylko toruńska Galeria Sztuki Wozownia, która jest współorganizatorem konkursu. Najlepsze rysunki mieszczą się także w Galeriach Wydziałach Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz są pokazywane w różnych miejscach w Polsce oraz zagranicą. Co ciekawe, w tym roku konkurs przyjął nazwę RYSOWAĆ TERAZ. Dlaczego? Teraz oznacza obecnie, aktualnie, współcześnie, dziś.

  Całe wydarzenie to coś więcej. Dzięki dwudniowemu Sympozjum, które zostało zorganizowane od 27 do 28 kwietnia w ramach całego konkursu, pojawiła się wspaniała okazja do tego, by podyskutować między innymi o sztuce nad tegorocznym hasłem, czym jest tytułowe „teraz”? Podczas tego wydarzenia, nad filozoficznymi zagadnieniami, zastanawiali się prelegentki i prelegenci, reprezentujący Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademię Sztuki i Designu w Charkowie.

  Jakie prace można podziwiać na tegorocznej wystawie?

  Na tegorocznej wystawie można zobaczyć prace z obszaru rysunku klasycznego. Także takie, które wykorzystują narzędzia cyfrowe, instalacje, animacje, działania performatywne (indywidualne oraz grupowe). Jest tutaj także kilka propozycji wielkoformatowych i niestandardowych. Są również rysunkowe komentarze, odnoszące się do sytuacji codziennych, spraw aktualnych, czasem również osobistych.

  Dodajemy, że kuratorkami wystawy są Aleksandra Sojak-Borodo oraz Martyna Rzepecka.

  Jakie nagrody główne?

  NAGRODA REKTORA Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w wysokości 7 tys. zł powędrowała do Adriana Kurzawy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za instalację pt. ,,Jak poznać prawdę o sobie kiedy jest się kłamcą?”.

  NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA TORUNIA w wysokości 5 tys. zł otrzymała Agata Fogtman z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za pracę pt. ,,Autoportret”.

  NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w wysokości 5 tys. zł przyznana została Zuzannie Janosz z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za instalację ,,Kwestia czasu-I”.

  NAGRODA PANI DZIEKAN Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w wysokości 5 tys. zł została podarowana Antkowi Walasie z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za cykl rysunkowy ,,Bez tytułu”.

  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy!

  Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100023919437026

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com