sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Na ostatnim spacerze miejskim jego uczestnicy odkrywali średniowieczny Rzeszów. Relacjonujemy wycieczkę!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ostatnią sobotę, miłośnicy historii i kultury zainaugurowali trzecią edycję spacerów miejskich pod nazwą #OkoNaMiasto! Tym razem przemierzaliśmy szlakiem średniowiecznego Rzeszowa, skupiając się nie tylko na historii rodu Rzeszowskich herbu Półkozic, ale również na faktycznym zasięgu tego średniowiecznego ośrodka. To było prawdziwe odkrywanie korzeni miasta i jego ewolucji przez wieki.

  Jednym z głównych celów tego spaceru było przybliżenie uczestnikom historii rodu Rzeszowskich, którzy w średniowieczu dzierżąc władzę w mieście i okolicy, wywarli ogromny wpływ na jego rozwój. Odwiedzając miejsca związane z nimi, chcieliśmy lepiej zrozumieć, jakie ślady pozostawili w przestrzeni miasta oraz jak ich dziedzictwo wpłynęło na jego późniejsze losy.

  Nasze kroki prowadziły nas również do miejsc, które choć już nie istnieją w dzisiejszym Rzeszowie, to ich obecność w przeszłości była istotna dla rozwoju miasta w kolejnych wiekach. To fascynujące spojrzenie na to, jak przeszłość kształtuje teraźniejszość i jak dawne wydarzenia i struktury wpływają na nasze współczesne życie.

  Jednak nasz spacer miejski miał także innowacyjny wymiar. Po raz pierwszy towarzyszył wędrówce tłumacz języka migowego, który umożliwiał uczestnictwo osobom głuchym. Było to ważne wydarzenie, które podkreślało naszą otwartość na różnorodność i potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta. Dzięki temu, spacer stał się bardziej dostępny i włączył do pieszej wycieczki wszystkich zainteresowanych. Wśród uczestników znaleźli się również członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, co dodatkowo podkreślało zaangażowanie w tworzenie przestrzeni otwartej dla wszystkich, niezależnie od ich potrzeb czy wyzwań.

  Pierwszy spacer miejski w tym roku w ramach cyklu #OkoNaMiasto, zorganizowany przez Rzeszowskie Piwnice, miał na celu przeniesienie uczestników w epokę, która kształtowała nasze miasto w czasach, gdy jeszcze nie istniało ono w dzisiejszej formie. Przywołał czas, gdy Rzeszów był tylko niewielką osadą, a jego losy kształtowały się pod wpływem lokalnych możnowładców i wydarzeń historycznych.

  Źródła z tamtych czasów często są niekompletne lub lakoniczne, dlatego od uczestników spaceru wymagano wyobraźni i wyczucia detali. To była podróż w czasie, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć, skąd bierze się dzisiejsza tożsamość naszego miasta i jakie są jego korzenie.

  Spacer miejski „Resovia mediaevalis…” nie tylko rozpoczął tegoroczną edycję #OkoNaMiasto, ale także wpisywał się w obchody 670-lecia Rzeszowa. Był również częścią Dni Otwartych Funduszy Europejskich, co było szczególnie istotne w kontekście dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

  Niezmiernie istotne było również finansowanie tego przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027. To podkreślało znaczenie działań promujących historię i kulturę regionu oraz ich wpływ na rozwój lokalny.

  Spacer miejski #OkoNaMiasto był nie tylko podróżą przez historię średniowiecznego Rzeszowa, ale także świadectwem zaangażowania w tworzenie przestrzeni otwartej i dostępnej dla wszystkich mieszkańców. To był krok w stronę większej inkluzji społecznej oraz propagowania dziedzictwa kulturowego regionu.

  Jednocześnie, był to moment refleksji nad tym, jak dawne wydarzenia i struktury wpływają na nasze współczesne życie oraz jak ważne jest pielęgnowanie i promowanie historii i kultury naszego miasta dla jego przyszłości.

  Spacer miejski #OkoNaMiasto to nie tylko odkrywanie przeszłości, ale również budowanie lepszego jutra poprzez zrozumienie i docenienie naszych korzeni.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com