sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Za nami jedna z największych rzeszowskich imprez, organizowana co roku w majówkę – święto Paniagi. Jak na niej było?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rok w rok, od 2003 roku, w Rzeszowie dzięki pomysłowi Jerzego Fąfary – postaci szczególnie związanej z naszym miastem odbywa się na majówkę święto Paniagi. Impreza jest zaliczana do tych największych wydarzeń, które odbywają się w stolicy Podkarpacia. Nic w tym dziwnego. Święto to organizowane jest z wielkim rozmachem, a liczba szczególnie występów artystycznych oraz towarzyszących atrakcji jest po prostu ogromna. W tym roku, Paniaga odbywała się 3 maja. Rozpoczęła się o godzinie 13:00 korowodem, który przeszedł spod Placu Farnego, pod Fontannę Multimedialną, ulicą 3 Maja, która dawniej nazywała się właśnie Paniagą. Na kilku scenach zaprezentowało się wiele grup artystycznych oraz solistów. Przy zamkowej Fosie można było obejrzeć rozgrywki rycerzy i przenieść się do średniowiecznej epoki, a na koniec, wieczorem na największej scenie rzeszowskiego Rynku, wystąpiła gwiazda – Cichoński – Torres Band „VIVA SANTANA”, prezentując różne piosenki podczas prawie dwugodzinnego koncertu. Był też oczywiście jarmark z wieloma produktami i rękodziełami do kupienia. Co się jeszcze działo?

  Uroczyste otwarcie Paniagi

  Punktualnie o godzinie 13:00 spod Wieży Farnej wyruszył korowód pełen zespołów dziecięcych, młodzieżowych oraz grup artystycznych, na którego czele stanęli Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska Wiceprezydent Rzeszowa oraz Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki. Korowód zakończył swój bieg na scenie przy Fontannie Multimedialnej, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Paniagi. To także wtedy rozdano nagrody tegorocznym zwycięzcom Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie, który można było rozwiązać jakiś czas temu online, nie wychodząc z domu. Najlepsi w tym okazali się po kolei, od pierwszego miejsca – Joanna Somek, Krzysztof Galanty oraz Karol Woliński. Cała trójka otrzymała cenne nagrody.

  Scena przy Fontannie Multimedialnej

  Podczas trwania Paniagi, zgromadzona publiczność z ogromną frekwencją mogła oglądać różne występy artystyczne. A tego dnia, wystąpili na scenie w pobliżu największej rzeszowskiej fontanny, w godzinach od 13:30 do 18:45 – Resovia Saltans, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, ZPiT Bandoska, ZPiT Karpaty,  Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Akademia Tańca Prima, grupy taneczne Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Wokaliści Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Z kolei wieczorem, o godzinie 17:30 wystąpił zespół Somethingski. Somethingski Trio to nowy projekt muzyczny wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty, Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers. W skład zespołu wchodzą: Nikodem Soszyński – wokal, banjo, instrumenty perkusyjne, Adam Dragan – altówka, skrzypce, wokal oraz Krzysiek Pasieka – gitara basowa, kontrabas, wokal.

  Scena przy Wieży Farnej

  Następna scena ustawiona była przy Wieży Farnej (ul. 3 Maja). W tym miejscu, od godziny 14 do 18 zaplanowane były zachwycające pokazy iluzjonistów oraz występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa Fanfara działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i Mażoretki Incanto działające przy Wojewódzkim Domu Kultury, Akademii Mażoretek Illusion oraz pokaz taneczny Szkoły Tańca Shantel. Ponadto usłyszeliśmy wokalistów Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Dominika Kindrat Vocal Studio.

  Fosa Zamku Lubomirskich

  Impreza w ramach Paniagi odbywała się także przy Fosie Zamku Lubomirskich. Tam też na wszystkich czekała Strefa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz wiele innych atrakcji. Od bajkowego koła fortuny, przez warsztaty rękodzielnicze, zabawy z dawnych lat, po plenerowe rysowanie – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Z kolei dla miłośników średniowiecznej kultury odbyły się pokazy rycerskie. Nie zabrakło też konkurencji dla publiczności i zabaw dla dzieci.

  Niezwykła wystawa w Galerii pod Ratuszem

  W Galerii pod Ratuszem także można było zobaczyć coś specjalnego w tym czasie. Była to wystawa malarstwa Leszka Kuchniaka. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 2 maja, o godz. 18:00, a cała wystawa dostępna jest do oglądania do 14 maja. Na nią składa się 20 obrazów, a niektóre z nich nawiązują do rzeszowskiej Paniagi.

  Oddawanie krwi dobroczynnie

  Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, można było za darmo oddać dobroczynnie krew, a także zapisać się do bazy dawców szpiku. A wszystko to za sprawą akcji Motoserce organizowanej przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów. A wszystko to odbyło się na terenie parkingu RARR.

  Jarmark, na którym można było kupić wyroby, produkty oraz rękodzieło

  Oczywiście podczas trwania całej imprezy, od 1 do 3 maja nie zabrakło również wspaniałego jarmarku, z dostępnymi do kupienia wyrobami regionalnymi oraz rękodzielniczymi. A miejscem, gdzie można było kupić różne eksponaty była aleja Lubomirskich oraz aleja Pod Kasztanami. W sumie, na wszystkich uczestników tego święta czekało aż kilkudziesięciu wystawców, w godzinach od 11 do 20.

  Koncert na rzeszowskim Rynku, zwieńczający imprezę

  Na koniec całej imprezy, na głównym rzeszowskim rynku, zagrał koncert zespół „VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. To wyjątkowy program i show muzyczne Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze tego projektu znalazły się oprócz utworów Santany stanowiących klasykę gitarowego kunsztu, utwory nowe takie jak Smooth, oraz santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę Słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC. Obecność w składzie świetnych muzyków – również jazzowych sprawiła, że cały projekt był wyjątkowy i unikatowy w swoim rodzaju.

  Wydarzenia towarzyszące Paniadze

  Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące, były one zorganizowane w Muzeum Okręgowym, od godziny 13 do 18, gdzie można było zobaczyć wystawę pod nazwą „Andy Warhol – przed i po” oraz inne zaplanowane prelekcje, wystawy, prezentacje, czy też kiermasz. Na ciekawe wystawy i warsztaty zapraszało również Muzeum Dobranocek, które przygotowało w tym dniu moc atrakcji, szczególnie dla tych najmłodszych. Dostępne były one podczas Paniagi w godzinach od 9 do 17. Wystawy miały nazwy – „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”, „Disney – sto lat magii”, „Przygody Gąski Balbinki”. A podczas zajęć, dzieci mogły poznać smerfy i mogły także zaaranżować scenki związane właśnie z tą bajką. Były też dostępne do oglądania tam filmy animowane, na przykład animacje sprzed lat, m.in. przygody Gąski Balbinki i Kurczaka Ptysia, Bolka i Lolka, Reksia, Misia Uszatka.

  Paniaga przyciągnęła sporą ilość rzeszowian oraz mieszkańców okolicy. Całe szczęście, dopisała wspaniała, słoneczna pogoda, co, jak mówili prowadzący nie często się zdarza. Ogrom występów artystycznych oraz innych wspaniałych atrakcji sprawił, że święto to przeszło do historii, a jego coroczne obchody na stałe wpisały się do kalendarza imprez, które uatrakcyjnią Rzeszów, zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com