sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszowskie obchody 233 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Święto Konstytucji Trzeciego Maja to czas, kiedy oddajemy hołd dokumentowi uchwalonemu przez Sejm Czteroletni dwieście trzydzieści trzy lata temu. To pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie po amerykańskiej. W Rzeszowie obchody rozpoczęły się mszą w intencji ojczyzny w kościele farnym, którą przewodniczył biskup Jan Ozga z Kamerunu. Następnie uczestnicy przeszli na Rynek, aby uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki pod jego pomnikiem.

  Na rzeszowskim Rynku gromadzili się licznie mieszkańcy Rzeszowa, wraz z policjantami, żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz kombatantami, aby uczestniczyć w uroczystościach. Podczas tradycyjnego wydarzenia została odczytana preambuła Konstytucji 3 Maja, dokumentu, który rewolucyjnie zmieniał ustrój państwa i legitymizował kolejne reformy.

  Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreślała, że tamten dzień był przełomowym momentem w historii Polski, dającym nadzieję i siłę, oraz stanowił fundament demokracji i praworządności. Konstytucja 3 Maja była pionierskim dokumentem w Europie i drugim na świecie, wpisując się w nowoczesność i postęp.

  Mimo że Konstytucja obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, jak przypominała wojewoda, stała się swego rodzaju testamentem. W okresie zaborów symbolizowała dążenie do odrodzenia narodowego. „Dziś nie możemy zapomnieć o wyzwaniach płynących z dziedzictwa tego dokumentu” – podkreślała Teresa Kubas-Hul, akcentując zobowiązanie do troski o wartości takie jak wolność, równość i suwerenność. Przypominając o innych ważnych momentach w historii Polski, jak wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO, zaznaczała, że Polska nadal dąży do silniejszej i zjednoczonej Europy. O wartościach zapisanych w Konstytucji mówił także przedstawiciel zarządu województwa, Stanisław Kruczek, który odczytał list marszałka Władysława Ortyla.

  Twórców Konstytucji uczczono w apelu pamięci a także salwą honorową. Przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono wieńce i kwiaty. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, 3 maja znów jest świętem narodowym.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com