wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Na Roztoczu powstaną nowe inwestycje turystyczne

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Baszni Dolnej podpisano umowę partnerstwa między Województwem Podkarpackim, Gminą Lubaczów oraz Gminą Horyniec-Zdrój. Umowa dotyczy realizacji projektu obejmującego budowę nowej ścieżki rowerowej, Centrum Rekreacji Wodnej oraz Parku Ciemnego Nieba na Roztoczu. Planowane inwestycje mają być zrealizowane w latach 2025-2026, przy wsparciu środków unijnych z nowego programu regionalnego Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027.

  Celem projektu, który zostanie realizowany przez trzy samorządy, jest wzrost atrakcyjności oraz rozpoznawalności Roztocza, rozwój turystyki aktywnej w tej okolicy oraz przede wszystkim rozbudowa infrastruktury rowerowej i jej integracja z Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. W ramach projektu przewidziane są:

  1. budowa ok. 16 km drogi rowerowej połączonej ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój – Radruż;
  2. budowa Centrum Rekreacji Wodnej wraz z niezbędną infrastrukturą do uprawiania turystyki aktywnej w Baszni Górnej, w sąsiedztwie Kresowej Osady;
  3. utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba wraz z niezbędną infrastrukturą turystyczną w miejscowościach Tymce oraz Basznia Dolna.

  Umowa, którą podpisali przedstawiciele trzech samorządów, opiewa na kwotę 37 milionów złotych. Dzięki niej na obszarze gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój mają być stworzone atrakcje, które przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju tej części Podkarpacia. Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że jest to istotny dzień dla powiatu lubaczowskiego. Dodatkowo wyraził przekonanie, że dotychczasowe inwestycje samorządu województwa w poprawę infrastruktury drogowej będą kontynuowane, a także zapowiedział kolejne znaczne nakłady inwestycyjne. Podkreślił również, że całość środków z Polski Wschodniej w ramach obecnej perspektywy, przekraczająca 200 milionów złotych, zostanie przeznaczona na modernizację dróg na Roztoczu.

  Poprzez utworzenie nowych atrakcji turystycznych, przyciągniemy w ten region więcej turystów niż do tej pory, a te miejsca turystyczne stworzą nowe miejsca pracy. To powinno spowodować, że ten obszar będzie się rozwijał również gospodarczo.

  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  Zadanie budowy około 16 kilometrów łącznika rowerowego na trasie Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój – Radruż oraz jego integracja z Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo zostanie powierzone do realizacji Podkarpackiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. To on będzie odpowiedzialny za wdrożenie budowy infrastruktury rowerowej zgodnie z ustaloną przez partnerów projektu koncepcją przebiegu łącznika.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Planowana budowa Centrum Rekreacji Wodnej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej od 2014 roku Kresowej Osady w Baszni Dolnej, gospodarującej corocznym Festiwalem Dziedzictwa Kresów, obejmuje stworzenie kompleksu basenów rekreacyjnych wyposażonych m.in. w plac zabaw, jacuzzi oraz brodziki dla najmłodszych. Dodatkowo, planowany jest zbiornik wodny o powierzchni około 4 hektarów, z plażą, molo, sceną oraz odpowiednią infrastrukturą komunikacyjną. Centrum będzie również zawierać strefę rekreacji i sportu, w tym plac zabaw oraz boiska do siatkówki, a także zaplecze sanitarne.

  Planowane utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego od września 2022 roku Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, zlokalizowanego w dawnej kolejowej wieży ciśnień, obejmie:

  • Budowę obiektu planetarium wraz z zapleczem edukacyjno-szkoleniowym.
  • Wyposażenie parku nauki w urządzenia tematyczne z zakresu kosmosu, lotnictwa oraz nowych technologii.
  • Rewitalizację nieczynnego toru kolejowego prowadzącego do dawnej wieży ciśnień w celu stworzenia ścieżki edukacyjnej, dostępnej z perspektywy drezyn.
  • Renowację i adaptację historycznego taboru kolejowego, takiego jak lokomotywy oraz trzy wagony, w tym dwa sypialne i jeden typu „Wars”, do obsługi Parku Ciemnego Nieba.

  Koszt całego projektu szacowany jest na około 37 milionów złotych. Beneficjentem projektu będzie Samorząd Województwa Podkarpackiego, a środki pochodzić będą z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, gdzie 85% finansowania będzie pochodzić z Unii Europejskiej, zaś 15% będzie wkładem własnym Samorządu Województwa Podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com