środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Fortepian na rzeszowskim Rynku został zdewastowany, a teraz po naprawie działa już i można na nim grać

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zamontowanie plenerowego fortepianu było wspaniałą inwestycją w Rzeszowie. 300-kilogramowy instrument odnalazł swoje miejsce na Rynku, a jego uruchomienie okazało się strzałem w dziesiątkę. Wiele osób, często obecnie z niego korzysta. Piękne melodie, pochodzące z niego gra wiele zainteresowanych. Instrument został postawiony na początku czerwca 2022 roku, na Dzień Dziecka. Po trzech miesiącach obserwacji, czy spodoba się on mieszkańcom Rzeszowa, czy też nie, w ramach ogromnego zainteresowania, postanowiono go zostawić na stałe. Koszt zainstalowania takiego fortepianu to ponad 80 tys. zł. Po zainwestowaniu pieniędzy, udało się go zamontować na stałe.

  Niestety, są takie osoby, którym fortepian nie podoba się i które, mimo zastosowania całodobowego monitoringu nie bały się go zepsuć, a dokładniej mówiąc – uszkodzić jego klawiszy. Na szczęście, instrument szybko wrócił do swojego prawidłowego funkcjonowania, po przeprowadzeniu kosztownej naprawy.

  Dostęp do fortepianu mają wszyscy, przez cały rok, nawet w zimie. Został on tak zaprojektowany i stworzony, by był odporny na pogodę, nawet tę najbardziej zaskakującą i nieprzewidywalną, niekorzystną. Fortepiany zewnętrze Cadenza, to wspaniała marka, która zajmuje się właśnie montażem i tworzeniem takich instrumentów muzycznych w plenerze, informując innych, że pomysł na taką inwestycję staje się wszędzie coraz bardziej popularny. To także włączenie rzeszowian do tworzenia kultury. Grać na nim może obojętnie kto – dzieci, dorośli, młodzież, starcy, turyści, mieszkańcy okolic oraz oczywiście sami rzeszowianie. Ostatnio, bardzo modne stało się kultywowanie sztuki, muzyki na ulicach, na całym świecie. Postawiony instrument ten idealnie wpisuje się w tą ideę, w ten trend.

  „Fortepiany marki Cadenza stawiane są w centrum miast na rynkach, deptakach i promenadach dopełniają otoczenie. Są wspaniałym uzupełnieniem miejskiego krajobrazu. W turystycznych miejscowościach przyciągają jeszcze więcej turystów, a w dużych miastach w codziennym pośpiechu i gwarze dodają lekkości i zachęcają do odrobiny refleksji.”

  – możemy przeczytać na stronie internetowej tej firmy

  Kto wpadł pierwszy na pomysł, by zamontować fortepian odporny na pogodę, na zewnątrz?

  Dan Kaufmann, profesor z zakresu biznesu i przedsiębiorczości, kiedy po raz pierwszy zobaczył ogólnodostępny fortepian na ulicy Genewy był zaskoczony tym, jak wielką sprawia frajdę oraz zainteresowanie mieszkańcom. Niestety, instrument ten nie był w ogóle przystosowany do pogody. Naukowiec razem z Evelyn Rubin zajęli się po jakimś czasie pracą nad stworzeniem właśnie takiego fortepianu, który mógłby postać na stałe na powietrzu, którego nie trzeba by było co chwilę konserwować i naprawiać, z powodu właśnie pogody. W sierpniu 2017 r. Jerozolima zainstalowała pierwszy fortepian Cadenza, aby sprawdzić jak się przyjmie wśród obywateli i turystów. Obecnie w kraju tym funkcjonuje dzisiaj aż 50 takich instrumentów.

  Plenerowy fortepian ma służyć mieszkańcom, aby promować kulturę na ulicy, muzykę, może nawet talenty przypadkowych osób? Wszelki wandalizm jest tutaj zburzeniem misji, z jaką ten drogi instrument powstał i w jakim celu. Muzyka służy temu, by razem się wspaniale bawić, cieszyć się, czuć prawdziwą frajdę z usłyszanych dźwięków i melodii. Jeśli komuś się to nie podoba – wcale nie musi od razu niszczyć tego, co powstało. A całą sprawą zajmuje się policja. Sprawcy po złapaniu nie unikną kary, a dzięki monitoringu proces będzie tym bardziej łatwiejszy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com