poniedziałek, 24 czerwca, 2024
+

  Już jutro odbędzie się spacer miejski, pod hasłem „Miejsca związane z dawną gminą żydowską w Rzeszowie”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jutro, 22 marca, o godzinie 17:30 – zbiórką przy studni na Rynku, rozpocznie się spacer po naszym mieście, pod hasłem „Miejsca związane z dawną gminą żydowską w Rzeszowie”. Droga, którą przemierzą uczestnicy, pod kierownictwem i przewodnictwem Marty Wójcik, będzie prowadziła przez żydowskie miejsca. Spacerujący uczestnicy dowiedzą się między innymi o tym, gdzie znajdowały się właśnie żydowskie cmentarze, domy modlitw, łaźnie rytualne – tzw. mykwy, oraz wszystkie inne miejsca, związane z tą nacją i z tą kulturą, która przed laty tak licznie zamieszkiwała nasze podkarpackie tereny, jeszcze przed wojną.

  Wiele z budynków, przetrwało do dnia dzisiejszego, tylko w nieco zmienionej formie. Organizowany spacer obejmie rzeszowskie śródmieście, gdzie, jak zapowiada przewodniczka – wspólnie odkryjemy miejsca związane z kulturą żydowską i poznamy ich pierwotne funkcje.

  A kim jest Marta Wójcik– przewodniczka tej pieszej wycieczki?

  To kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR. Jest także organizatorką oraz współorganizatorką wydarzeń i imprez związanych z właśnie kulturą żydowską w naszym mieście. Jest inicjatorką takich przedsięwzięć, jak wystawa w 2017 roku – pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, a także oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”. Od 2022 roku, pełni rolę sekretarza Stowarzyszenia Rajsze. Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

  Organizatorem miejskiego spaceru jest Fundacja Inwencja. Partnerami wydarzenia są – Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze. Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com