czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dzisiaj, 20 marca rozpoczyna się astronomiczna, długo wyczekiwana przez nas wiosna! Co się z nią kojarzy?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nareszcie, doczekaliśmy się cieplejszej pory roku, a mianowicie wiosny. A to oznacza, że na dworze mogą zapanować wyższe temperatury, że wszystko budzi się do życia, a na targach spożywczych pojawiają się pierwsze nowalijki, zmieniamy garderobę na tę lżejszą, obchodzimy Święta Wielkanocne. Wielu z nas na pewno jej długo wyczekiwało. Z czym jeszcze się nam kojarzy?

  Wiosna astronomiczna oraz wiosna klimatyczna – czym się charakteryzuje?

  Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C. Za wiosnę klimatyczną z kolei przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. W zależności od kontynentu i strefy klimatycznej, pory roku zmieniają się wcześniej, bądź później i trwają dłużej, bądź krócej.

  Zwierzęta oraz rośliny wiosną

  Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po okresie zimowej hibernacji. Drzewa zaczynają kiełkować, kolorowe kwiaty wypychają się przez ziemię, a ptaki dookoła nas zaczynają pięknie śpiewać. Rośliny puszczają pierwsze pąki, a niektóre kwiaty już teraz, po zimie, chłodnych temperaturach i śniegu zaczynają pięknie rozkwitać w pełnej palecie barw i kolorów. Na drzewach pojawiają się pierwsze liście. Kwitną przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy, tulipany, narcyzy, czy zawilce. Świat zwierząt – także przechodzi on okres budzenia się do życia. Niektóre ptaki powracają z cieplejszych stref klimatycznych. Można zobaczyć pomału na przykład bociany, osiedlające się powoli, po długiej wędrówce, przylatujące z gorących krajów.

  Porządki i wymiana naszej garderoby

  Klimat też na wiosnę staje się cieplejszy. Porzucamy grubszą odzież na rzecz tej lżejszej. Robimy małą rewolucję w naszych szafach – odkładając grube swetry, puchowe kurtki, wełniane czapki, rękawiczki i szaliki na jej dno, a na to miejsce przygotowujemy kurtki przejściówki, i wszelką inną lżejszą nieco odzież. Nie zapominamy o parasolu przeciwdeszczowym oraz o kaloszach, które przydadzą się, kiedy może być na dworze plucha, charakterystyczna dla wiosny. Wybierając się gdzieś, ubieramy się najczęściej „na cebulkę”, przygotowując się na możliwe różne temperatury.

  Symbolika wiosny w dawnej kulturze

  Od wieków ludzie cieszyli się nadejściem wiosny jako czasem oczyszczenia, odrodzenia i nowego początku. Symbolika wiosny znajduje odzwierciedlenie w wielu kulturach i tradycjach na całym świecie. W mitologii greckiej, wiosna była związana z boginią Demeter, która przynosiła ze sobą obfitość i płodność. W chrześcijaństwie, wiosna kojarzona jest z Zmartwychwstaniem Chrystusa i obietnicą życia wiecznego.

  Nic nie kojarzy nam się tak bardzo z wiosną, jak Święta Wielkanocne!

  Jeśli jesteśmy już przy świętach, wiosna w tym roku, to właśnie czas, w którym obchodzimy Święta Wielkanocne. W wielu miejscach organizowane są jarmarki wielkanocne i bazarki, na których można spotkać zajączki, króliczki, baranki, pisanki, bazie, palmy, stroiki do domu, które pięknie udekorują całe nasze wnętrze. Niedziela Wielkanocna odbędzie się w tym roku 31 marca. W ogóle nadchodzące wielkimi krokami święta, to radosny czas, Zmartwychwstania Pańskiego, który obchodzimy w naszych domach, zasiadając do stołu, na którym znajduje się święconka oraz potrawy i pokarmy wielkanocne, w tym oczywiście jajka.

  Inny, wiosenny krajobraz

  Wiosna przynosi ze sobą także widoczne zmiany w krajobrazie. Z biegiem czasu śnieg topnieje, a zamarznięte rzeki i jeziora powoli się roztapiają. Ziemia staje się bardziej kolorowa dzięki pojawiającym się pierwszym kiełkującym roślinom, a drzewa ożywają z nowym liściem. Krajobraz, który jeszcze niedawno był przykryty białym puchem, teraz przeistacza się w pełne życia miejsce.

  Wiosna to też czas wewnętrznej przemiany

  Wiosna to również czas oczyszczenia – zarówno dla przyrody, jak i dla nas samych. Jest to doskonała okazja do pozbycia się starych nawyków i przyzwyczajeń, oraz wprowadzenia pozytywnych zmian w naszym życiu. Wiosenne porządki nie tylko dotyczą naszych domów, ale także naszych umysłów i serc. To czas, aby uwolnić się od toksycznych myśli i emocji i zacząć świeżo, z nową energią i determinacją.

  Wiosna to więcej niż tylko zmiana pór roku – to czas nadziei, odrodzenia i nowego początku. To okres, kiedy natura budzi się ze snu zimowego, przynosząc ze sobą obietnicę nowego życia i świeżości. Jest to również doskonała okazja do oczyszczenia siebie i swojego otoczenia, oraz celebrowania życia i wszystkich jego cudów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com