czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się obchody Dnia Liczby Pi. Jak było na tym wydarzeniu?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzień Liczby Pi jest świętem, które ma popularyzować matematykę oraz nauki ścisłe. Kalendarzowa data jego obchodów nie jest przypadkowa. Obchodzimy go 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza z tego powodu odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W ramach tego święta, Politechnika Rzeszowska także przygotowała coś specjalnego. W miniony czwartek, prawie tydzień temu w tej uczelni wyższej zaproszeni uczniowie i nauczyciele szkół średnich mogli brać udział w różnych wykładach, fascynujących pokazach fizycznych. Mogli również porozmawiać ze studentami tej uczelni. Były interaktywne warsztaty, różne dyskusje, gdzie każdy uczestnik mógł zainspirować się pięknem królowej nauk, ciekawie spędzić czas podczas tego festiwalu umysłów. Na Politechnice Rzeszowskiej od 8:50 do 13:45 odbywały się, 14 marca różne zajęcia związane z naukami ścisłymi.

  Podczas otwarcia imprezy, wszystkich uczestników przywitała prodziekan ds. kształcenia WMiFS dr Małgorzata Wołowiec-Musiał. Głos zabrał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który jednocześnie zachęcił młodzież do podjęcia studiów na tej uczelni.

   „Chcemy odczarować matematykę, wielu z was, młodzi przyjaciele rezygnuje ze studiowania kierunków technicznych, niepotrzebnie bojąc się przedmiotów ścisłych i niepotrzebnie uważając je za trudne. Matematyka jest kluczem do rozwiazywania procesów inżynierskich i może być pasjonująca. Dzisiaj to pokazujemy i zachęcamy do otwarcia się na matematykę i na kierunki techniczne, bo ukończenie studiów na Politechnice Rzeszowskiej daje gwarancję dobrej pracy.”

  prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik

  Członkowie wydarzenia, nie tylko poznali, ofertę nauczania na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, którą zaprezentowała prodziekan ds. kształcenia dr Urszula Bednarz. W spotkaniu tym uczestniczyli również prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan WMiFS dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz oraz prodziekan ds. rozwoju dr Sławomir Wolski.

  Jeśli chodzi o wykłady, których można było posłuchać, ten inauguracyjny dotyczył popularności liczby Pi, a miał on tytuł – „Z placu budowy na salony, czyli kariera liczby π”.

  „Liczba Pi jest wielkością uniwersalną, co udowodnił Archimedes w III w. przed Chrystusem, kiedy wykazał, że we wzorze na pole powierzchni koła na długość okręgu czy we wzorze na objętość kuli występuje ta sama liczba Pi, a więc wszędzie tam, gdzie pojawiają się kuliste, stożkowate, okrągłe kształty mamy do czynienia z liczbą Pi”

  – Mówił dr Krzysztof Piejko, wykładowca pierwszych prelekcji

  Oprócz wykładów, była też część muzyczna. Politechnika przygotowała występy utalentowanych studentów tej szkoły wyższej, gdzie można było posłuchać na przykład skrzypaczki – Patrycji Leniart, która na co dzień studiuje inżynierię w medycynie. Poza tym, na koniec tej oficjalnej części wszyscy zgromadzeni usłyszeli utwór pt. „Moje miejsce” w wykonaniu zespołu muzycznego DOC. Jego członkami są oczywiście studenci Politechniki, a mianowicie – Zofia Sochacka – śpiew, Jakub Piasek – gitara elektryczna, Radosław Bąk – gitara basowa, Marianna Yavorska – pianino, Rafał Bawor – perkusja.

  Do tego, uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w bardzo ciekawych pokazach z fizyki, za które odpowiedzialne było Koło Naukowe „Foton” pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Więcka, prof. PRz. Pokazano m.in. zjawiska mechaniki płynów oraz akustyki.

  Dodatkowo, między innymi naukowcy zaprosili uczestników do udziału w popularnonaukowych wykładach oraz warsztatach o tematyce:

  „Najprostszy algorytm optymalizacyjny” – dr Krzysztof Pupka,

  „π jak piramida, czyli matematyczne ciekawostki z wakacji” – dr Monika Zub,

  „Fizyka dla medycyny – jak działa magnetyczny rezonans jądrowy” – dr Sławomir Wolski,

  „Jak uczciwie podzielić łup – problem naszyjnika” – dr Paweł Bednarz,

  „Liczby pierwsze we współczesnym szyfrowaniu” – dr Szymon Dudek,

  „Liczba π w fizyce” – dr Tomasz Masłowski,

  „Jak działają sieci neuronowe” – dr inż. Marcin Kowalik,

  „Liczba π w Monte Carlo” – dr inż. Dawid Jaworski,

  „Między biologią a fizyką – biomechaniczna ocena narządu ruchu” – mgr inż. Wiktoria Wojnarowska,

  „Spektroskopia Ramana + AI = współczesna diagnostyka medyczna?” – dr inż. Michał Inglot.

  Także, młodzi uczniowie szkół licealnych mogli wziąć udział w zajęciach pod nazwą „Tradycja i nowoczesność – interaktywna biblioteka”, które przygotowali studenci Koła Naukowego. Do tego, młodzież z zaciekawieniem słuchała zagadnień na tematy takie, jak – „Sztuczna inteligencja generująca mowę”, „Chatboty działające na naszych notatkach – porównanie dostępnych otwartoźrółowych rozwiązań”, „LLM’y i enkodery w języku polskim”, „Jak działają chatboty?”. To były na pewno jedne z bardziej interesujących lekcji, których z zaciekawieniem uczestniczyli licealiści. A do tego wszystkiego, Koło Naukowe Studentów Matematyki edukowało uczestników, jak tworzy się piękne, zadziwiające origami, podczas praktycznych warsztatów.

  Cała impreza zgromadziła blisko tysiąca uczniów, którzy pochodzili z szesnastu szkół średnich, które znajdują się na terenie naszego województwa, na Podkarpaciu. Wszystko, co zorganizowała dla nich Politechnika spotkało się z ogromnym zaciekawieniem ze strony młodych uczestników, ale też nauczycieli.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com