sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Nowe miejsca kultury na terenie Rzeszowa

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Rzeszowie rozwija się coraz więcej miejsc dedykowanych kulturze oraz możliwości spędzenia wartościowego czasu wolnego dla mieszkańców. Niemniej jednak, istnieje nadal potrzeba większych przestrzeni dla teatrów tańca oraz dla nowoczesnych inicjatyw łączących kulturę i sztukę z rozrywką. Kandydaci z listy KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa przedstawiają pomysł wykorzystania terenów kolejowych oraz hali wachlarzowej w celu zaspokojenia tych potrzeb.

    To jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Rzeszowie i jednocześnie jedno z najcenniejszych zabytków naszego miasta, które posiada ogromny, niezagospodarowany potencjał. To także bodziec dla radnych miejskich oraz przyszłych kandydatów do Rady Miasta, aby podjąć konkretne działania w tej dziedzinie. Pomysł nie jest nowy, ale dotychczas brakowało możliwości jego realizacji. Po długich rozmowach z właścicielem terenów należących do PKP, pojawiły się jednak perspektywy działania.

    Wczoraj po raz kolejny spotkałem się z panią Dyrektor Wiolettą Szumilak, która odpowiada za tereny
    kolejowe, to dziedzictwo kolejowe które mamy na terenie miasta Rzeszowa. Potwierdziliśmy wolę
    przejęcia tych terenów przez miasto Rzeszów. I nie tylko tych, także zabytkowego budynku, który jest
    położony przy dworcu, po drugiej stronie dla mieszkańców miasta

    Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

    Ten teren jest objęty już gotowym planem zagospodarowania przestrzennego, podjętym w 2020 roku. Plan ten zostanie zmodernizowany i zaktualizowany. Wydzielone zostaną tereny pod kulturę, gastronomię, rozrywkę.

    Bogusław Sak, radny miejski i kandydat do Rady Miasta, wyraził przekonanie, że miejsce przeznaczone obecnie na dworzec powinno być przekształcone w centrum kulturalne, co stanowiłoby najlepsze rozwiązanie. Jest to istotne dla zabezpieczenia tych historycznych obiektów jako przestrzeni sztuki dostępnej dla mieszkańców. Liczy się, że Rada Miasta podejmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

    Krystyna Rogozińska, przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecia, podkreślała starania o to przez wiele lat. Zdaniem Rogozińskiej, to miejsce będzie miało znaczenie logistyczne nie tylko dla mieszkańców tego osiedla, ale także dla sąsiednich. Z ufnością oczekuje, że wspólnie z inicjatywą Rozwój Rzeszowa z Konradem Fijołkiem, uda się zrealizować to przedsięwzięcie.

    fot. KWW Rozwój Rzeszowa

    Witold Walawender, radny i przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta, jako nauczyciel szkół artystycznych podkreślał, że miejsce to będzie istotne dla rozwoju wielu artystów. Z jego perspektywy będzie to przestrzeń, gdzie młodzi ludzie będą mogli spełniać swoje artystyczne marzenia.

    Sławomir Gołąb, radny i muzyk, wspomniał o licznych pomysłach na zagospodarowanie tego obszaru. Przywołał przykłady z innych miejsc na świecie, gdzie podobne tereny zostały przeznaczone na kulturę i alternatywną rozrywkę dla młodzieży, jak stocznia cesarska w Gdańsku.

    Dariusz Bobak, kandydat i archeolog, zwrócił uwagę na bogactwo nieoczywistych zabytków w Rzeszowie, takich jak hala wachlarzowa, będąca efektem pięknego postindustrialnego budownictwa. Zauważył również, że pomimo obfitości ludzi kultury, wciąż brakuje przestrzeni. Miejsce to może stanowić odpowiedź na tę potrzebę.

    Dominika Kobiałka, artystka i kandydatka z KWW Rozwój Rzeszowa, przypomniała udany koncert Pati Yang, który odbył się dzięki zaangażowaniu mieszkańców Rzeszowa. Apelowała do nich o zaufanie Konradowi Fijołkowi oraz o udział w zagospodarowaniu tego miejsca poprzez inicjatywy społeczne. Podkreśliła, że mieszkańcy są kluczowymi decydentami w tej sprawie i czeka się na ich propozycje.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com