sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Podkarpackie samorządy otrzymają środki na opiekę wytchnieniową

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Podkarpacki Urząd Wojewódzki w bieżącym roku przeznaczył ponad 13,3 miliona złotych na opiekę wytchnieniową. Dziś zostały podpisane pierwsze umowy z samorządami, a ogółem zostanie zawartych 119 takich umów.

    Program „Opieka wytchnieniowa” jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

    Pieniądze dedykowane są jednostkom samorządu terytorialnego. Mogą
    one zatrudnić osoby, które zastąpią opiekunów osób z niepełnosprawnościami, aby ci przez pewienczas mogli trochę odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy życiowe.

    Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

    Opieka może przybierać formę całodobową, np. w ośrodkach rehabilitacyjnych lub zakładach opiekuńczo-leczniczych, bądź też formę dzienną, realizowaną w domu osoby z niepełnosprawnością lub poprzez dzienny ośrodek wsparcia na terenie gminy. Decyzję dotyczącą wyboru formuły podejmują samodzielnie miasta i gminy. W roku 2024 zostanie zawartych 119 umów z 93 gminami, 3 miastami na prawach powiatu oraz 7 powiatami.

    Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, zauważyła, że z roku na rok zwiększa się liczba podpisywanych umów. W porównaniu do roku 2023, kiedy zawarto 83 umowy (75 z gminami, 3 z miastami na prawach powiatu i 5 z powiatami), w bieżącym roku planowane jest zawarcie 119 umów. W poprzednim roku środki na opiekę wytchnieniową przekazane samorządom wyniosły ponad 8,27 miliona złotych, co pozwoliło objąć tą formą opieki 1113 osób niepełnosprawnych, w tym 879 dorosłych i 234 dzieci. W obecnym roku planuje się objęcie opieką wytchnieniową 1531 osób, z czego 1196 to osoby dorosłe, a 335 dzieci – podsumowała wojewoda podkarpacki.

    Tak wiele osób będzie mogło naładować akumulatory i z pełną energią przystąpić do opieki nad swoimi
    bliskimi z niepełnosprawnościami.

    Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca

    W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zostały oficjalnie podpisane pierwsze umowy. W spotkaniu uczestniczyli liczni przedstawiciele samorządów, w tym Zenon Swata, starosta lubaczowski, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca, Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta, oraz Sławomir Styka, wójt gminy Świlcza, i Natalia Gawron, skarbnik gminy Świlcza.

    Dla przykładu, Mielec otrzymał 900 tysięcy złotych, Rzeszów – 310,8 tysięcy złotych, a Krosno – 211,5 tysięcy złotych.

    Program „Opieka wytchnieniowa” działa od 2019 roku. Do końca 2023 na Podkarpaciu wykorzystano na jego funkcjonowanie ponad 16,9 mln zł.

    Naszym priorytetowym zadaniem na kolejny rok jest rozszerzenie formuły programu na wszystkie samorządy znajdujące się na terenie województwa podkarpackiego

    Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com