środa, 17 lipca, 2024
+

  Wzmożone i wnikliwe kontrole towarów przyjeżdzających z Ukrainy

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na przejściach granicznych między Polską a Ukrainą w Korczowej i Medyce obecnie przeprowadza się intensywne kontrole towarów wjeżdżających na terytorium Polski. W przypadku paczek, w których wykryte zostaną nieprawidłowości przez służby i inspekcje, są one odsyłane z powrotem na Ukrainę lub przekierowywane do procesu utylizacji.

  Zwiększone nadzorowanie towarów sprowadzanych z obszaru wschodniej granicy jest rezultatem decyzji Teresy Kubas-Hul, wojewody podkarpackiego. Służby i inspekcje odpowiedzialne za kontrolę produktów oraz nadzór graniczny pracują obecnie przez całą dobę, dokładnie sprawdzając jakość każdej dostawy wjeżdżającej do kraju. W celu wzmocnienia kontroli, zatrudniono dodatkowych pracowników, a także zwiększono liczbę przeprowadzanych badań. Dodatkowo, pod ścisłą obserwacją znajduje się tranzyt towarów objętych zakazem importu do Polski, które jednak mogą być przewożone przez terytorium kraju.

  W myśl aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, niektórych towarów nie można importować do Polski. Są to m.in. pszenica, kukurydza, mąka pszenna, rzepak, nasiona słonecznika i otręby. Nie ma więc takiej możliwości, aby te produkty znalazły się na terenie naszego kraju. Wszystkie ich transporty są przez nas na granicy zabezpieczone, nakładamy zamknięcia celne i plomby elektroniczne, jedyną możliwą formą jest ich tranzyt zagranicę, lub do pięciu polskich portów – w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie. Troszczymy się o to, aby produkty wjeżdżające do kraju bezpieczne dla obywateli .

  nadkom. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

  Kilka dni temu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle otrzymał wniosek o przeprowadzenie granicznej kontroli sanitarnej oleju słonecznikowego nierafinowanego, przeznaczonego do celów spożywczych. Olej o masie 21 640 kg był transportowany na zlecenie firmy z Warszawy.

  Inspektorzy sanitarni ustalili, że produkt pochodzi z Ukrainy i był przewożony przez terytorium Słowacji. Z analizy dokumentów wynikało, że produkt deklarowany jako olej spożywczy spełniał jednak kryteria określone dla pasz. W rezultacie wydano decyzję zakazującą wprowadzania tego oleju słonecznikowego nierafinowanego do obrotu i przetwórstwa spożywczego w krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo, nakazano wywóz całej partii oleju spoza obszaru UE.

  Wzmocnione kontrole towarów zza wschodniej granicy na przejściach w Korczowej i Medyce przeprowadza m.in. Graniczny Inspektorat Weterynarii. Wiesław Tomaszewski, graniczny lekarz weterynarii w Korczowej, zapewnia, że jakość każdego transportu produktów wjeżdżających do kraju jest dokładnie badana.

  W ostatnim czasie nasz inspektorat cofnął z granicy między innymi cztery przesyłki kazeiny w związku z niezgodnością gwarancji sanitarnych. Zatrzymaliśmy także przesyłkę miodu i produktów pszczelarskich. W tym przypadku wykryliśmy uchybienia w dokumentacji a także niezgodności higieny.

  Wiesław Tomaszewski, graniczny lekarz weterynarii w Korczowej

  Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ostatnim czasie wydał m.in. cztery decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów przywiezionych z Ukrainy. Trzy z nich dotyczą złej jakości prosa, czwarta – nasion lnu. W pobranych do badania próbkach inspektorzy znaleźli martwe i żywe szkodniki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com