środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Kapitan Tadeusz Lutak został przyjęty do grona zasłużonych dla województwa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej oraz najstarszy obecnie czołgista Wojska Polskiego, kapitan Tadeusz Lutak, został uhonorowany i przyjęty w grono postaci zasłużonych dla regionu. Jego zaangażowanie w edukację patriotyczną młodych pokoleń i promowanie historii Armii Krajowej zostały docenione.

  Z życiorysem 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka mogłaby się równać historia kilku osób, a każda z nich byłaby godna podziwu. Jego życie rozpoczęło się w 1917 roku, w czasach zaborów, gdy Polacy pragnęli niepodległości. Dorastał w atmosferze narodowej odrodzenia, kierując się miłością do Ojczyzny. W wieku 19 lat wstąpił do armii, trafiając do batalionu wojsk pancernych w Żurawicy. Podczas Kampanii Wrześniowej, dowodzony przez pułkownika Stanisława Maczka, odznaczył się odwagą, uciekając brawurowo z niewoli i pozostając wiernym służbie w Armii Krajowej.

  Nadano mu pseudonim „Pancerz” ze względu na niezłomność charakteru, zarówno w czasie akcji dywersyjnych, jak i likwidacyjnych. Brał udział w działaniach organizacji wywiadowczo-dywersyjnej o kryptonimie „Ruch”, podległej inspektorowi rzeszowskiemu AK, Łukaszowi Cieplińskiemu. Aktywnie uczestniczył w licznych akcjach sabotażowych, dywersyjnych i likwidacyjnych. Po latach jego misją stało się przekazywanie historii młodym ludziom, promowanie etosu AK oraz podkreślanie znaczenia patriotyzmu.

  Dziękuję za to wszystko. W czasie wojny brałem udział w 32 akcjach z bronią w ręku. W nocy inni ludzie szli spać, a ja szybko musiałem ubrać partyzancki leśny mundur, wyciągnąć ze schowka broń i iść w noc. Czasami było do pokonania nawet 50 km. Braliśmy udział w różnych akcjach, śledziliśmy konfidentów – tak swoją walkę o wolną Polskę wspomniał w czasie sesji kpt. Tadeusz Lutak. Po krótkiej opowieści o swych wojennych i powojennych losach zasłużony zaśpiewał radnym i gościom piosenkę o ułanie walczącym za ojczyznę.

  kpt. Tadeusz Lutak

  Mimo przekroczenia wieku 106 lat, „Pancerz” nie traci werwy. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, upamiętniających działalność Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Jak podkreśla marszałek Ortyl, Tadeusz Lutak, pełen siły, pogody ducha i zaangażowania, nie tylko bronił Polski z bronią w ręku, ale również przekazywał kolejnym pokoleniom wartości patriotyczne oraz troszczył się o polską ziemię, pracując dla niej z niezłomnym zapałem.

  Radni województwa uhonorowali nowego zasłużonego gromkimi brawami oraz hucznym odśpiewaniem „200 lat”. W uroczystości uczestniczył także 103-letni podpułkownik Stefan Michalczak, który w gronie zasłużonych dla Podkarpacia znalazł się w 2023 roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com