środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Rzeszowska biblioteka zaprasza na spotkanie z podróżnikiem, autorem książek Krzysztofem Baranowskim, który dwa razy opłynął kulę ziemską!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie inauguruje cykl „Opowieści z podróży”, realizowany dzięki dofinansowaniu z programu Promocja czytelnictwa przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkania te mają na celu zapoznanie publiczności z autorami reportaży, podróżnikami i globtroterami, którzy dzieląc się swoimi książkami i historiami, ukazują różnorodność świata i inspirują do odkrywania nowych miejsc. W ramach projektu, rozmowy będą odbywać się od maja do listopada 2024 roku w różnych oddziałach biblioteki.

  Pierwszym gościem cyklu będzie Krzysztof Baranowski, wybitny żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz i autor ponad 20 książek o żeglarstwie. Baranowski, urodzony 26 czerwca 1938 roku, jest znany m.in. z takich publikacji jak „Kapitan kuk”, „Droga na Horn” czy „Dom pod żaglami”. Jest także twórcą Szkoły pod Żaglami, która łączy naukę żeglowania z programem szkolnym oraz inicjatorem budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”. Jako pierwszy Polak dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską, najpierw w latach 1972-73, a następnie w latach 1999-2000.

  Krzysztof Baranowski, absolwent Politechniki Wrocławskiej (inżynier elektronik) oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął swoją karierę w latach 60. XX wieku jako redaktor „Trybuny Ludu”, gdzie zajmował się popularyzacją nauki. Od 1969 roku był członkiem PZPR. W latach 1965–1966 uczestniczył w naukowo-żeglarskiej wyprawie jachtu „Śmiały” wokół Ameryki Południowej. Aktywnie promował żeglarstwo w programach telewizyjnych dla młodzieży, takich jak „Ekran z bratkiem”, „Teleranek” i „Latający Holender”, a od 1977 roku pełnił rolę komentatora TVP.

  W 1972 roku Baranowski zajął 12. miejsce w transatlantyckich regatach OSTAR na jachcie „Polonez”, a następnie samotnie opłynął kulę ziemską drogą na Horn, pokonując 35 424 mil morskich w ciągu 272 dni. Był pierwszym Polakiem, który tego dokonał. W latach 1999-2000 jako jedyny Polak samotnie opłynął świat po raz drugi, tym razem trasą równikową, na jachcie „Lady B”, przepływając 24 tys. mil morskich i zawijając do 20 portów.

  Baranowski był inicjatorem budowy jachtu „Polonez” oraz żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”. Jako drugi kapitan „Pogorii”, prowadził ją w regatach Tall Ships’ Races 80 oraz w rejsie naukowym na Antarktydę. Założył i prowadził Szkołę pod Żaglami, która łączyła naukę żeglowania z edukacją szkolną.

  W 1981 roku, podczas prowadzenia „Pogorii”, doszło do kolizji z MS „Generał Stanisław Popławski”, za którą Izba Morska obciążyła go w 80% winą. Baranowski był także redaktorem naczelnym czasopisma „Jachting” i od 2009 roku prowadzi Fundację „Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego”, opartą na wolontariacie młodzieży.

  Spotkanie z Krzysztofem Baranowskim odbędzie się 23 maja 2024 roku o godzinie 17:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy Sokoła 13.

  Projekt „Opowieści z podróży” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com