środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Miasto Rzeszów sfinansuje renowacje rzeszowskich zabytków

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Prace konserwatorskie i restauratorskie zostaną przeprowadzone w trzech zabytkowych obiektach: Dworze Chłapowskich na osiedlu Słocina, Kościele pw. Chrystusa Króla oraz Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP. Środki na te prace pochodzą z budżetu miasta Rzeszowa.

  Fundacja Domus Pacis, zarządzająca Dworkiem Chłapowskich na osiedlu Słocina, otrzymała dotację w wysokości 100 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie cokołu elewacji budynku. Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie również otrzymała 100 tys. zł, które przeznaczone zostaną na remont apsydy i dwóch przyległych zakrystii w kościele z okresu międzywojennego. Z kolei Parafia Greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie otrzymała 50 tys. zł na remont elewacji budynku cerkwi, dawnego Kościoła Św. Trójcy przy ul. Targowej 4.

  Mamy dziś miłą informację ze strony miasta – dzielimy się pieniędzmi z bardzozacnymi organizacjami i towarzyszeniami, które na co dzień opiekują się i troszczą o ważne zabytki w Rzeszowie. W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane prowadzone
  przy zabytkach przeznaczyliśmy dotacje w wysokości 250 tys. zł. Marzy nam się, aby tych pieniędzy mbyło przeznaczanych sporo więcej. Mam nadzieję, że w efekcie reformy finansów samorządów będziemy mogli w przyszłości przeznaczać na odnowę zabytków sporo więcej środków.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Dawny Kościół pw. Św. Trójcy, który obecnie jest Cerkwią Greckokatolicką, został wybudowana w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna. Powstała ona w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Została wybudowana w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, także ufundowanego przez Lubomirskich. Dwór Chłapowskich został wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otoczony jest romantycznym parkiem w
  typie angielskim.

  Z kolei powstały w międzywojniu Kościół pw. Chrystusa Króla jest pierwszym i jedynym w krajobrazie naszego miasta kościołem kopułowym. Można powiedzieć, że czym dla Rzymu jest kopuła Bazyliki św. Piotra Michała Anioła tym dla Rzeszowa jest ta wspaniała, malownicza kopuła kościoła Chrystusa Króla, zaprojektowana przez lwowskiego architekta Witolda Rawskiego.

  Każdy z tych trzech zabytkowych obiektów jest wyjątkowy.

  Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com