środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” wydali płytę CD z okazji 50-lecia swojej działalności!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Bardzo miło nam poinformować i jednocześnie pogratulować, że Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” nagrał swoją pierwszą płytę CD, w której znajdują się piosenki ludowe, które zaprezentowali muzycy z tego zespołu. Jest to na pewno wspaniała podróż po ludowych piosenkach, które wykonywali dawni mieszkańcy Rzeszowszczyzny. Być może znają je nasze babcie, czy mamy, a nawet prababcie. Ale no właśnie – czy my także? Płyta to zatem wspaniały zbiór piosenek, którymi zespół ludowy może się poszczycić.

  Warto tutaj dodać, że wydawcą niniejszej płyty jest Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Podczas imprezy, jakiś czas temu, (w październiku 2023 roku) z okazji 50-lecia działalności na scenie „Hyżniaków” zespół ten otrzymał nagrodę, którą przekazał i zasponsorował wówczas Wójt Gminy Hyżne – Bartłomiej Kuchta. A był nią czek na 5 tysięcy zł na nagranie własnej płyty z ludową muzyką.

  Płyta została już nagrana, a pomógł w tym Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który umożliwił realizację nagrań na płytę, w studiu działającym przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie. Płyta taka to wspaniałe osiągnięcie zespołu, którego można im pogratulować.

  A „Hyżniacy” to zespół ludowy, który upowszechnia, pielęgnuje i kultywuje kulturę naszego regionu i tradycję ludową, czy też folklor poprzez śpiewanie dawnych pieśni znanych szczególnie naszym babciom czy też starszym pokoleniom oraz przez prezentowanie różnych tańców ludowych. Zespół składa się z bardzo utalentowanych członków. Już w pierwszych latach swojego istnienia brał udział w poznańskich czy koszalińskich dożynkach, festynach, festiwalach czy też innych imprezach. Zespół ten uświetniał i nadal uświetnia je swoimi profesjonalnymi choreografiami, tańcami oraz śpiewem, czy też grą na instrumentach. „Hyżniacy” stali się przepiękną wizytówką Ziemi Rzeszowskiej, już w pierwszych latach swojej działalności, kultywując tradycję ludową do tej pory, do dnia dzisiejszego. Zespół tworzy już kilka pokoleń, od momentu samego powstania grupy. Za każdym razem, występy grupy zdobywają zachwyt i uznanie publiczności, odbiorców, w końcu widzów.

  Do tej pory, zespół prezentował nasz region w Piotrkowie Trybunalskim, Koszalinie, Olsztynie, Warszawie, Kleszczowie, Ostrowie Mazowieckim i wielu innych polskich miastach. Brał udział dwukrotnie w prestiżowym „Święcie Młodości” w Koninie oraz w Rzeszowie. Poza tym cały czas zespół uczestniczy w innych organizowanych imprezach, tym samym w życiu lokalnej społeczności, uświetniając lokalne festyny, dożynki czy też inne gminne uroczystości. Regularnie bierze też udział w różnych konkursach, gdzie za każdym razem zdobywa wysokie miejsca, nagrody czy też wyróżnienia.

  Oprócz tego, „Hyżniacy” brali udział w zagranicznych, międzynarodowych festiwalach czy imprezach. Gościli podczas konkursów – Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czechy, Danię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Portugalię, Włochy, Rumunię, Słowację, Bułgarię, Ukrainę oraz wielokrotnie Węgry. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com