środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Dzisiaj w kalendarzu wypada Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych (NGO). Doceńmy to, jaką rolę i funkcję one sprawują!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzień Trzeciego Sektora, nazywany również Światowym Dniem Organizacji Pozarządowych, to wyjątkowa okazja do wszechstronnego zrozumienia i docenienia roli, jaką pełnią organizacje pozarządowe (NGO) na całym świecie. Stanowią one kluczowy element społeczeństwa, pełniąc rolę nie tylko w zakresie inicjowania działań, ale przede wszystkim w służbie społecznościom.

  NGO, będące prywatnymi inicjatywami, różnią się od organów publicznych i przedsiębiorstw swoją naturą. Choć powstają z inicjatywy prywatnych jednostek, to ich działania skupiają się na interesie publicznym, a nie prywatnym zysku. W dniu dedykowanym temu sektorowi, świat powinien składać podziękowania za ich nieocenioną pracę na rzecz społeczeństwa.

  Historia Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych sięga roku 2010, kiedy to został ustanowiony przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody miały miejsce 27 lutego 2014 roku w Helsinkach, a od tego czasu corocznie celebrowane są na całym świecie. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy organizacji pozarządowych, co ilustruje ich ogromne znaczenie dla społeczności.

  W związku z tym wyjątkowym dniem, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszka Buczyńska, skierowała serdeczne słowa do wszystkich zaangażowanych w pracę NGO. Podziękowała im za wkład w kształtowanie polskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz za trud i zaangażowanie w różnorodne projekty, często wymagające nie tylko sił fizycznych, ale także wyjątkowej odporności psychicznej.

  W liście skierowanym do Przyjaciół i Współpracowników, minister życzył powodzenia w dążeniu do celów organizacji, wytrwałości i satysfakcji z pracy na rzecz wspólnego dobra. Podkreśliła również, że rola NGO jest niezastąpiona, stając się pierwszymi reagującymi w sytuacjach kryzysowych i skutecznie diagnozującymi problemy społeczne.

  Na szczeblu lokalnym również składane są podziękowania dla organizacji pozarządowych. Są one partnerami samorządów w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego, wspierającymi inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Wartość ich pracy objawia się w szerokim spektrum działań, od kultury i sportu po pomoc społeczną, wsparcie dla osób niepełnosprawnych czy rozwiązywanie problemów uzależnień.

  Dodatkowo, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pełni kluczową rolę w wsparciu polskich NGO. Przekazując dotacje w ramach różnych programów, instytut stara się wspierać różnorodne obszary społeczeństwa obywatelskiego, takie jak wolontariat, organizacje harcerskie, poradnicze czy mediacje obywatelskie. Ich wsparcie finansowe, merytoryczne i edukacyjne stanowi ważny element budowania silnego sektora pozarządowego.

  W obliczu Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych warto podkreślić, jak nieoceniona jest praca tych instytucji na rzecz społeczeństwa. Współpraca sektora publicznego, prywatnego i trzeciego sektora stanowi kluczowy element budowania lepszego i bardziej zrównoważonego społeczeństwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com