środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Jak funkcjonuje i jak działa nocna oraz świąteczna opieka zdrowotna na Podkarpaciu obecnie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W trosce o zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej, Podkarpacki Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje nocną i świąteczną opiekę medyczną, mającą na celu udzielenie pomocy w sytuacjach nagłych od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ, Rafał Śliż, podkreśla, że pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy lekarza lub pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta, w sytuacjach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia.

  Pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zarejestrowanego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), mogą skorzystać z pomocy w przypadku nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, czy obaw związanych z oczekiwaniem na otwarcie przychodni. Warto zaznaczyć, że świadczenia obejmują sytuacje, gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia życia czy istotnego uszczerbku zdrowia, ale potrzebna jest fachowa pomoc medyczna.

  Obecnie na terenie Podkarpacia działa 32 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pomimo pewnej zmiany, pierwszej od wielu lat, ich liczba nie ulegnie redukcji. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Szopena zakończy swoją działalność 29 lutego 2024 roku, jednak od 18 marca planowane jest otwarcie nowego punktu w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej 16. Rafał Śliż podkreśla, że ta zmiana wynika z prawa placówki uniwersyteckiej do dostosowania swojej struktury.

  W porównaniu do innych miast w Polsce, Rzeszów i najbliższa okolica mogą poszczycić się znaczną liczbą punktów nocnej opieki zdrowotnej. Oprócz Szpitala MSWiA, punkty te funkcjonują w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej, Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Młp. oraz Centrum Medycznym w Łańcucie.

  Nocna i świąteczna opieka zdrowotna stanowi istotne ogniwo systemu opieki zdrowotnej w Podkarpaciu, gwarantując pacjentom dostęp do profesjonalnej pomocy w kluczowych momentach, kiedy każda chwila jest cenna dla ich zdrowia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com