piątek, 20 września, 2024
+

    Miło nam poinformować, że mgr inż. Agata Hochół z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła konkurs na pracę magisterską!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Ogłoszono wyniki Konkursu im. Andrzeja Pomianowskiego, na najlepszą pracę magisterską. Jego laureatką, jak się okazało została mgr inż. Agata Hochół, która napisała pracę magisterską z dziedziny chemii, biologii oraz fizyki. Kim jest zwyciężczyni tego prestiżowego konkursu?

    To obecnie doktorantka pierwszego roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej. To także członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group oraz Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”. Pani Agata została wyróżniona za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizykochemii powierzchni i zjawisk międzyfazowych. Niniejszy konkurs był zorganizowany przez Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk.

    Mgr inż. Agata Hochół w ramach pracy magisterskiej opracowała inspirowane zasadami zielonej chemii procedury szczepienia amfolitycznych szczotek polimerowych z powierzchni płytek krzemowych metodą polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP). Uzyskane polimery o złożonej architekturze składały się z rdzenia poli(metakrylanu 2-hydroksyetylu) (PHEMA) oraz łańcuchów bocznych złożonych z polikationowego bloku poli(metakrylanu 2-(dimetyloamino)etylu) (PDMAEMA) oraz polianionowego bloku poli(akrylanu tert-butylu) (PtBA). Powodzenie poszczególnych etapów syntez potwierdzono za pomocą mikroskopii sił atomowych (AFM).

    Otrzymane szczotki o strukturze butelkowej charakteryzują się szerokim potencjałem aplikacyjnym i możliwością zastosowań min. w systemach dostarczania leków, a także w zaawansowanych układach elektronicznych takich jak: baterie, akumulatory oraz jako powłoki antykorozyjne, ze względu na obecność pH-czułych ugrupowań na powierzchni materiału warunkujących różne oddziaływania międzyfazowe, takie jak zmianę kątów zwilżania powierzchni przez ciecze o różnym charakterze.

    Zostaje nam pogratulować za tak dużo osiągnięcie oraz za zdobycie pierwszej nagrody.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com