niedziela, 25 lutego, 2024
+

  „Depresja, melancholia, demon w środku dnia”. WSIiZ organizuje cykl spotkań online, o zdrowiu psychicznym. Weź w nich udział

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zaprasza serdecznie na cały cykl, bardzo wartościowych materiałów wideo ze specjalistami z zakresu naszego zdrowia psychicznego. W tym najnowszym, zaproszony gość – mgr Jan Gosztyła z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ opowie między innymi o tym, czym jest depresja oraz inne zaburzenia nastroju? Jakie krążą wokół chorób psychicznych stereotypy? Już wkrótce każdy, bez wychodzenia z domu, online będzie mógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania odnośnie właśnie naszego zdrowia psychicznego.

  Depresja jest chorobą, na którą można zachorować w każdym wieku. Szacuje się, że choruje na nią prawie 1/3 nastolatków. W wielu domach sprawy kondycji psychicznej są tematem, który jest mało, zbyt mało poruszany. Jak zatem pomóc takiemu młodzieńcowi, który wkracza w dorosłość? Jak z nim rozmawiać? Kiedy należy udać się do psychologa, a nawet psychiatry? Czy istnieją pewne sygnały dotyczące tego, że nasze dziecko zaczyna nie radzić sobie w życiu? Na podobne zagadnienia odpowiadał będzie właśnie specjalista w tej kwestii.

  W obecnych czasach, tak dużo osób cierpi na różne zaburzenia psychiczne. Edukowanie, rozmawianie, szkolenie z tego zakresu jest kluczem do tego, by w razie depresji dać sobie, albo swoim bliskim pomóc.

  – Zdrowie psychiczne, dobrostan i równowaga emocjonalna to tematy ważne i aktualne w świecie pełnym wyzwań, niepewności i lęków. Statystki i prognozy odnośnie odsetka ludzkości cierpiącego z powodu chorób i zaburzeń psychicznych nie napawają optymizmem, a liczne informacje medialne i doświadczenia osobiste dotyczące dostępu w polskiej ochronie zdrowia do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej i psychoterapeutycznej, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, budzą duży niepokój.  W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi, w tym przede wszystkim studentów WSIiZ i uczniów ALO, zdecydowaliśmy o uruchomieniu cyklu wykładów pt. „ZDROWE RELACJE, ZDROWA PSYCHIKA”, które będą uzupełnieniem oferty Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ. Organizacja cyklu jest też odpowiedzią WSIiZ na wyniki badań ankietowych dot. zdrowia psychicznego, które przeprowadzone zostały w tym roku wśród młodych ludzi kształcących się w naszej Uczelni

  – mówi Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSiIZ.

  – Depresja, wbrew stereotypowej opinii o jej współczesnej genezie, towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Biblijny Hiob i król Saul, Vincet van Gogh, Charles Dickens, Lord Byron, Ludwik van Beethoven, Edgar Allan Poe, Kurt Cobain, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, czy Robin Williams – to tylko krótka lista znanych osób, które zmagały się z zaburzeniami nastroju. Czym właściwie jest depresja i inne zaburzenia nastroju? Czy jest to nowa moda, próba racjonalizacji naszych wad, zwłaszcza lenistwa i niechęci do wysiłku? Czy może poważne schorzenie, na które choruje coraz więcej osób? Czy szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, że do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie to prawda, a może kolejne „bicie piany” i straszenie? Na te i wiele innych pytań dotyczących zaburzeń nastroju postaram się odpowiedzieć podczas wykładu

  – mówi mgr Jan Gosztyła.

  Kiedy można będzie obejrzeć wykład? Śledź media społecznościowe, w tym YouTube WSIiZ już 13 lutego, 2024 roku, (wtorek) o godzinie 18:00. Po swoim wykładzie, mówca odpowie na pytania internautów, którzy mogli wysyłać je do 5 lutego, mailowo.

  Jeśli chodzi o więcej innych wykładów na temat zdrowia psychicznego, wykłady poprowadzą dalej specjaliści Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Jednostka na co dzień świadczy pomoc studentom i pracownikom Uczelni w zakresie zdrowia psychicznego.

  Harmonogram kolejnych wykładów:

  19 marca br. dr Olga Kurek-Ochmańska poprowadzi wykład pt. „Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka”

  30 kwietnia br. mgr Agata Ziemiakowicz zaprezentuje wykład pt. „Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc”

  Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com